10 rzeczy na temat jodu, które każdy turysta powinien wiedzieć 10 rzeczy na temat jodu, które każdy turysta powinien wiedzieć
Wraz z początkiem maja sezon nad polskim morzem można uznać za oficjalnie rozpoczęty. Jedną z największych atrakcji są tu oczywiście długie spacery brzegiem morza,... 10 rzeczy na temat jodu, które każdy turysta powinien wiedzieć

Wraz z początkiem maja sezon nad polskim morzem można uznać za oficjalnie rozpoczęty. Jedną z największych atrakcji są tu oczywiście długie spacery brzegiem morza, które dzięki dużej zawartości jodu w powietrzu oraz w morskiej wodzie korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Nie wszystkie przekazywane z ust do ust informacje na temat jodu są prawdziwe. Niektóre z nich można włożyć między bajki. W tym artykule poddamy analizie utarte przekonania na temat jodu nad Bałtykiem i obalimy najpopularniejsze mity.

1. Jod to wyłącznie domena Bałtyku.

MIT. Jod jest pierwiastkiem występującym w wielu morzach. Różnica dotyczy jego stężenia w poszczególnych akwenach. Przykładowo jodu nad Morzem Śródziemnym jest mniej, ponieważ woda jest tam cieplejsza, a zatem szybciej paruje i dalej się roznosi. Bałtyk jest zimnym morzem, a silny wiatr, podczas którego fale rozbijają się o brzeg, potęguje przedostawanie się jodu do powietrza. Z kropelek wody tworzy się morski aerozol, który zawiera jednak nie tylko jod, ale także brom, wapń czy magnez.

Wniosek: Wyprawa nad polskie morze ma korzystniejszy wpływ na nasze zdrowie niż wyjazd za granicę.

2. Im bliżej brzegów morza, tym ilość jodu w powietrzu jest większa.

PRAWDA. Miliony lat temu rozmieszczenie jodu na ziemi było mniej więcej równomierne. Zmiany w ukształtowaniu powierzchni Ziemi w epoce lodowcowej, którym towarzyszyło powstanie mórz i oceanów, diametralnie zachwiały tę równowagę. Sole jodowe uległy rozpuszczeniu w wodzie morskiej oraz powietrzu tuż nad nią. Ilość jodu nad Bałtykiem zmienia się wraz z odległością od morza. W przypadku polskiego morza duża zawartość jodu występuje w atmosferze oraz w wodzie znajdującej się w wąskim pasie przybrzeżnym.

Wniosek: Jeśli chcesz oddychać powietrzem mocno nasyconym jodem to spaceruj przy samej linii brzegowej morza.

3. Ilość jodu nad morzem jest przez cały rok taka sama.

MIT. Nasycenie powietrza jodem zmienia się wraz ze zmianą warunków pogodowych. Każdy, kto chce wyjechać nad Bałtyk np. do Darłowa lub Darłówka, kiedy jest najwięcej jodu nad morzem, powinien postawić na pozornie niesprzyjające warunki pogodowe. Silny wiatr, podczas którego fale morskie rozbijają się o brzeg, zwiększa nasycenie powietrza jodem. Spacer w trakcie sztormu nie będzie więc szkodliwy, wręcz przeciwnie!

Wniosek: Nawet w wietrzną pogodę, poza oficjalnym sezonem spacer brzegiem morza będzie korzystny dla zdrowia.

4. Duża zawartość jodu sprawia, że wyjazd nad morze zaleca się rodzinom z małymi dziećmi i kobietom ciężarnym.

PRAWDA. Jod odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego oraz mózgu. Dziecko w okresie prenatalnym czerpie ten pierwiastek od matki, dlatego bardzo ważne, by jego zawartość w diecie była właściwa. Jod jest także potrzebny dziecku w wieku niemowlęcym oraz później, kiedy kształtuje się jego układ nerwowy. Duży niedobór jodu oraz hormonów tarczycy może powodować zahamowanie wzrostu oraz rozwoju fizycznego. Dzieci, u których stwierdzono niedobory jodu miały problemy z koncentracją, szybciej odczuwały zmęczenie, wolniej rosły. U osób dorosłych niedobór hormonów tarczycy przyczynia się do chorób sercowo-naczyniowych oraz niebezpiecznego zwiększenia poziomu cholesterolu.

jod

Wniosek: Pobyt nad morzem jest korzystny dla osób w każdym wieku, a w szczególności dla kobiet w ciąży i małych dzieci. Apartament nad morzem warto wynająć o każdej porze roku, by spędzić przyjemnie czas nad Bałtykiem.

5. Jod posiada różnorodne właściwości lecznicze.

PRAWDA. Jod jest potrzebny każdej komórce ludzkiego organizmu. Jego niedobór powoduje spowolnienie produkcji hormonów, które odpowiadają za przemianę materii, regulację temperatury ciała, właściwy rozwój psychiczny oraz umysłowy. Podczas oddychania jod osiada nie tylko na śluzówkach górnych dróg oddechowych, ale dociera także do pęcherzyków płucnych. Dzięki temu łagodzi stany zapalne w oskrzelach i reakcje na czynniki uczulające. Pod wpływem jodu zwiększa się także pojemność życiowa płuc, która jest bardzo ważna w przypadku małych dzieci. Jod pomaga także w odchudzaniu, przyspieszając spalanie tłuszczów, zwiększa odporność, pomaga obniżyć stężenie cholesterolu we krwi oraz działa antyseptycznie. I właśnie dlatego samo przebywanie nad morzem łagodzi stany zapalne skóry, takie jak np. atopowe zapalenie skóry.

Wniosek: Wyjazd nad Bałtyk można z czystym sumieniem polecić osobom borykającym się z różnymi problemami zdrowotnymi.

6. Jod poprawia nastrój.

PRAWDA. Pobyt nad morzem wpływa pozytywnie nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. Wystarczy kilka dni, by zauważyć poprawę nastroju. Przyczyn tego stanu rzeczy należy szukać w ujemnej jonizacji powietrza, którą charakteryzuje się nadmorski klimat. Wspiera ona mechanizmy obronne organizmu, wpływa na zwiększenie sprawności psychofizycznej, usuwa zanieczyszczenia z powietrza.

Wniosek: Spacery brzegiem morza to dobry sposób na to, by oderwać się od codziennych trosk i prawdziwie zrelaksować.

7. Jod przedostaje się do naszego organizmu wyłącznie z powietrza.

MIT. Jod jest uważany za pierwiastek nietrwały: szybko się ulatnia i przenika do innych fragmentów materii. Podczas morskich kąpieli jodu dostaje się do organizmu także poprzez skórę. Na podobnej zasadzie działa kąpiel solankowa.

ryby

Wniosek: Kąpiele w Bałtyku są wspaniałym sposobem na uzupełnienie jodu w organizmie. Warto więc z nich korzystać jak najczęściej.

8. Ryby morskie oraz owoce morza charakteryzują się wysokim stężeniem jodu.

PRAWDA. W mięsie ryb nadbałtyckich oraz owocach morza znajduje się najwięcej jodu. Aby zachować równowagę tego pierwiastka w organizmie, warto spożywać ryby morskie dwa razy w tygodniu. Przykładowo świeży dorsz zawiera 110 mikrogramów jodu w 100 g płacie mięsa.

Wniosek: Zjedzenie aromatycznej ryby w chrupiącej panierce to nie tylko uczta dla naszych kubków smakowych, ale także całego organizmu.

9. Warzywa i owoce uprawiane na terenach nadbałtyckich będą zawierać więcej jodu niż te z upraw nadbałtyckich.

PRAWDA. Jod, jak pisaliśmy wyżej, charakteryzuje się dużą zdolnością przenikania. Dotyczy to nie tylko wody i powietrza, ale też gleby. Z tego względu z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że jodu będzie więcej niż w innych regionach Polski. Jeśli chcemy zwiększyć zawartość jodu w organizmie, szczególnie trzeba zwrócić uwagę na takie warzywa jak cebula, marchew, szpinak czy takie zioła jak bylica i estragon.

Wniosek: Kiedy to tylko możliwe warto zamawiać lub samodzielnie przygotowywać potrawy z dużą ilością warzyw.

10. Dodawanie do potraw soli jodowanej w zupełności pozwala zachować optymalną zawartość jodu w organizmie.

MIT. Nie jest dla nikogo tajemnicą, że sól używana w nadmiernej ilości obciąża nerki i przyczynia się do powstania nadciśnienia. Sól zatrzymuje także wodę w organizmie. Potraw solonych nie powinny jadać dzieci w okresie niemowlęcym, a nieco starsze tylko w niewielkiej ilości. Warto pamiętać o tym, że jod jest ulotny i dlatego sól jodowaną po otwarciu trzeba szczelnie zamykać, a potrawy solić przed podaniem.

Wniosek: Jod w organizmie warto uzupełniać na różne sposoby, by zachować równowagę tego pierwiastka w organizmie.

Nadbałtycka moc jodu

Wyjazd nad polskie morze to idealny sposób na połączenie przyjemnego i pożytecznego spędzania czasu wolnego. Piękne widoki, mnóstwo atrakcji dla osób w różnym wieku i zawartość jodu nad Bałtykiem, który działa dobroczynnie na nasz organizm to ważne zalety pobytu nad morzem. Komfortowego wypoczynku dopełniają luksusowe apartamenty, które są dostępne dla turystów przez cały rok. Przestronne, gustownie urządzone i w pełni wyposażone w akcesoria kuchenne i nie tylko Darłówko apartamenty pozwolą poczuć się nad morzem jak u siebie w domu!

No comments so far.

Be first to leave comment below.