Aparaty KTG czym są? Aparaty KTG czym są?
W jaki sposób przebiega monitorowanie płodu i matki? Poznaj możliwości Aparatów KTG oraz kierunek w którym rozwija się kardiotokografia. Aparat kardiotokograficzny Często nazywane także... Aparaty KTG czym są?

W jaki sposób przebiega monitorowanie płodu i matki? Poznaj możliwości Aparatów KTG oraz kierunek w którym rozwija się kardiotokografia.

Aparat kardiotokograficzny

Często nazywane także aparatem KTG (kardiotokograficznym) to urządzenie które służy do monitorowania płodu (akcji serca), ale również matki (skurcze macicy). Badanie często wykonywane jest w trakcie opieki przedporodowej. Pomaga w ocenie stanu płodu m.in. jego dotlenienie, ale również sprawdzenie czynności skurczowej macicy. Badanie trwa średnio powinno trwać ok. 30 minut, w wyjątkowych przypadkach może zostać przedłużone nawet do 60 minut. Badanie do którego wykorzystywane są Aparaty KTG dzielą się na tokografię (skurcze macicy) oraz kardiografię (akcja serca płodu). Sporo informacji na temat najnowszych rozwiązań, monitorowania oraz aparaty KTG znajdziesz na stronie jednego z producentów Philips   https://www.philips.pl/healthcare/solutions/patient-monitoring/fetal-maternal-monitoring. Dzięki nowym technologiom wciąż poprawia się jakość odczytu i precyzyjność badań, dlatego też medycyna korzysta z innowacyjnych rozwiązań, a producenci dostarczają Aparaty KTG
w najwyższej jakości.

Kardiotokografia zewnętrzna

to badanie przeprowadzane na podstawie zamontowania urządzenia w dwóch miejscach – nad sercem dziecka oraz nad dnem macicy. Dzięki temu na urządzeniu rejestrowane jest bicie serca oraz skurcze macicy. Występują dwa rodzaje dostarczenia wyników – druk, ale teraz dzięki najnowszym rozwiązaniom możliwy jest zapis KTG na samym urządzeniu. Aparaty KTG wciąż się rozwijają, dlatego też powiększają się możliwości i nowe rozwiązania.

Kardiotokografia wewnętrzna

to badanie wykonywane jest jedynie w momencie bardzo precyzyjna obserwacja płodu. Na czum dokładnie polega? Przetwornik zostaje wprowadzony bezpośrednio przez szyjkę macicy, a rejestr dostarczany jest z czubka głowy dziecka – dzięki temu wynik nie jest skrzywiony. Badanie ze względu na specjalistyczność i wiele czynników jest wykonywany bardzo rzadko.

W jakich sytuacjach kardiotografia jest wskazana

– gdy ciąża jest po terminie
– gdy występuje nadciśnienie tętnicze w trakcie ciąży
– w przypadku choroby hemolitycznej noworodka
– gdy występuje hipotrofia wewnątrzmaciczna

 

No comments so far.

Be first to leave comment below.