Część mężczyzn dopiero po wielu bezskutecznych próbach starania się o dziecko i długich namowach partnerek udaje się do lekarza. Jednym z pierwszych i podstawowych badań, które się wówczas wykonuje, jest badanie nasienia. Dzięki niemu można bowiem ustalić ilość i jakość plemników, a tym samym ich zdolność do zapłodnienia komórki jajowej. Na czym polega i jak przebiega badanie nasienia?
Niepłodności u mężczyzn – jaka jest jej przyczyna?
Część mężczyzn unika wizyt u lekarza jak ognia. Wynika to m.in. z uwarunkowań rodzinnych i kulturowych, panowie nauczeni są bowiem tego, że nie wypada przyznawać się im do własnych słabości. Tak więc, gdy pojawiają się problemy zdrowotne, to w najlepszym wypadku, do gabinetu lekarskiego trafiają za namową partnerki, w najgorszym zaś karetką od razu do szpitala. Dla wielu panów powodem do wstydu jest niepłodność, która nadal jest tematem tabu i w świadomości wielu osób funkcjonuje jako typowo kobiecy problem. A to duży błąd, ponieważ w równym stopniu dotyka ona zarówno kobiety jak i mężczyzn (po 40 proc.). W przypadku pozostałych zaś 20 proc., jej przyczyny leżą po stronie obojga partnerów lub też są niemożliwe do ustalenia (niepłodność idiopatyczna).
Szacuje się, że w Polsce, tak samo jak w innych krajach Europy Zachodnich, problem niepłodności dotyczy ok. 15-20 proc. par. Niepokojące powinno być już to, gdy mimo regularnego współżycia, bez użycia środków antykoncepcyjnych, po roku czasu nie można zajść w ciążę. Najczęstszą przyczyną męskiej niepłodności jest niska jakość nasienia. Tylko w ciągu ostatnich 40-50 lat obniżyła się ona o przeszło 50 proc.! (w latach 80-tych za normę uznawano 60 mln plemników w 1 ml ejakulatu, obecnie jest to 15 mln plemników na 1 ml ejakulatu). Natomiast wśród innych najczęstszych przyczyn męskiej niepłodności wymienić należy także:
- zaburzenia hormonalne (niski poziom testosteronu);
- choroby jąder (wodniak jądra, żylaki powrózka nasiennego, wnętrostwo);
- stany zapalne (gruczołu krokowego, cewki moczowej);
- zakażenia (chlamydia trachomatis i mycoplasma homini);
- zaburzenia autoimmunologiczne (w przypadku niepłodności immunologicznej układ odpornościowy zaczyna atakować własne komórki rozrodcze);
- nadmierny stres, nadwaga i otyłość.
Badanie nasienia u mężczyzn – dlaczego jest tak ważne?
Przyczyn niepłodności męskiej jest wiele, w związku z czym tak ważne jest zwrócenie się o pomoc do specjalisty. Bowiem tylko dobrze postawiona diagnoza i spersonalizowane leczenie pomoże spełnić marzenie o posiadaniu dziecka. A należy tu podkreślić, że obecny poziom medycyny doskonale radzi sobie z większością problemów dotyczących męskiej płodności. Podczas badania płodności u mężczyzn: https://kliknijwzdrowie.pl/badanie-plodnosci-u-mezczyzn-co-warto-wiedziec/ podstawowym testem jest badanie ogólne nasienia, podczas którego analizuje się próbki spermy pod kątem takich parametrów jak m.in. liczba, jakość i aktywność plemników oraz upłynnienie i objętość ejakulatu. Umożliwia to określenie potencjału prokreacyjnego pacjenta oraz dokładne zdiagnozowanie podłoża jego ewentualnych problemów z płodnością.
Możliwe jest również wykonanie rozszerzonego badania nasienia (spermiogramu), którego wyniki uwzlędniają dodatkowo ocenę odsetka żywych plemników w nasieniu i bardziej dokładną analizę ich budowy. Przy czym, zaleca się wykonanie badanie nasienia, zanim rozpocznie się diagnostykę niepłodności u partnerki pacjenta.
Jak przebiega badanie nasienia?
Mężczyzna, przed badaniem nasienia powinien powstrzymać się od aktywności seksualnej i spożywania alkoholu. Warto pamiętać o tym, że nasienie należy oddać nie mniej niż dwa dni przed ostatnim stosunkiem seksualnym i nie później niż siedem dni po nim. Dlaczego? Ponieważ zbyt długa wstrzemięźliwość może pogorszyć ruchliwość i morfologię plemników, a zbyt krótka – zmniejszyć ich liczbę. Ważne jest również to, aby podczas oddania nasienia być zdrowym, ponieważ infekcja, czy podwyższony wynik mogą wpłynąć na wynik (dotyczy to także antybiotyków, po zakończeniu ich przyjmowania należy odczekać przynajmniej dwa tygodnie).
Nasienie oddaje się bezpośrednio do sterylnego pojemnika (takiego jak na mocz), który następnie przekazuje się do badania. Zaleca się, aby uzyskanie materiału do analizy miało miejsce w klinice leczenia niepłodności. Pacjent ma tam do dyspozycji specjalne, intymne pomieszczenie, w którym może się zrelaksować. Nasienie można pobrać również samodzielnie w domu, jednak wówczas konieczne jest dostarczenie pojemnika do laboratorium w ciągu 30 minut. Jaki jest koszt badania nasienia? Otóż w porównaniu z innymi badaniami diagnostycznymi nie jest zbyt wysoki. Ostateczny koszt zależy jednak od zakresu badania, mniej zapłacimy za badanie ogólne nasienia SCA (średnio do 100 zł), ale już więcej za rozszerzone badanie nasienia (od 150 do 250 zł).
Badanie nasienia jest bezbolesne i przebiega w intymnej atmosferze. Dlatego w przypadku problemów z zajściem w ciążę, dobrze jest jak najszybciej zgłosić się do wybranego ośrodka leczenia niepłodności w celu jego przeprowadzenia.
No comments so far.
Be first to leave comment below.