Ból podczas stosunku – czym jest spowodowany i jak sobie z nim poradzić? Ból podczas stosunku – czym jest spowodowany i jak sobie z nim poradzić?
Ból podczas stosunku to wbrew pozorom dość popularne zjawisko u kobiet w różnym wieku. Może mieć też różnorodne podłoże. O ile nie jest spowodowany... Ból podczas stosunku – czym jest spowodowany i jak sobie z nim poradzić?

Ból podczas stosunku to wbrew pozorom dość popularne zjawisko u kobiet w różnym wieku. Może mieć też różnorodne podłoże. O ile nie jest spowodowany poważnymi schorzeniami, można poradzić sobie z nim w prosty sposób. Jednak zawsze, gdy w czasie stosunku seksualnego występuje ból, należy skonsultować się z lekarzem, aby dokładnie móc określić, dlaczego tak się dzieje.

Co może być przyczyną bólu w czasie stosunku?

Jedną z najczęstszych przyczyn związanych z występowaniem bólu w czasie stosunku jest suchość pochwy. Jest to zjawisko występujące u kobiet w różnym wieku – może dokuczać młodym kobietom, szczególnie po wysiłku fizycznym, w czasie różnorodnych kuracji leczniczych, a także w okresie okołomenopauzalnym.

Ból podczas stosunku może być także spowodowany infekcjami intymnymi o podłożu bakteryjnym, grzybiczym i wirusowym. Mogą go powodować także wcześniej powstałe otarcia czy ranki.

Co ciekawe, ból w czasie stosunku mogą wywołać również środki antykoncepcyjne zarówno prezerwatywy, jak i globulki dopochwowe, jeżeli kobieta jest uczulona na lateks lub któryś ze składników globulek. Alergię i co za tym idzie, ból mogą też powodować sztuczne zapachy wykorzystywane przy produkcji wkładek higienicznych, papierów toaletowych, a nawet proszków czy kosmetyków pielęgnacyjnych.

Ból w czasie stosunku może być także spowodowany poważniejszymi schorzeniami spowodowanymi np. nieprawidłową budową ciała, a w szczególności narządów rodnych, ale może mieć także podłoże psychiczne (np. choroba, jaką jest pochwica).

Jak sobie poradzić z bólem występującym podczas stosunku?

Przyczynę występowania bólu podczas stosunku zawsze powinien określić lekarz. Jeżeli jest ona związana z suchością pochwy, to warto zastosować specjalistyczne preparaty poprawiające nawilżenie okolic intymnych. W innych przypadkach konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Do najtrudniejszych przypadków należą te, gdzie ból ma podłoże psychiczne, gdyż terapia jest długotrwała i wymaga współpracy lekarzy kilku specjalizacji.

No comments so far.

Be first to leave comment below.