Bolesne ząbkowanie? Oto 5 skutecznych sposobów od doświadczonych mam Bolesne ząbkowanie? Oto 5 skutecznych sposobów od doświadczonych mam
Ząbkowanie to z jednej strony radosny okres związany z intensywnym rozwojem malucha, ale z drugiej – jest poważnym wyzwaniem i lekcją cierpliwości dla rodziców.... Bolesne ząbkowanie? Oto 5 skutecznych sposobów od doświadczonych mam

Ząbkowanie to z jednej strony radosny okres związany z intensywnym rozwojem malucha, ale z drugiej – jest poważnym wyzwaniem i lekcją cierpliwości dla rodziców. Rzadko kiedy proces pojawiania się kolejnych zębów przebiega bezproblemowo. Warto więc poznać sposoby, dzięki którym można złagodzić nieprzyjemne dolegliwości i ulżyć w tym trudnym okresie.

To, kiedy u niemowlęcia pojawią się pierwsze zęby, jest kwestią całkowicie indywidualną. Chociaż często ząbkowanie rozpoczyna się w okolicach 4-5 miesiąca życia, niektóre dzieci na pierwszy ząbek czekają aż do pierwszych urodzin.

Bolesne ząbkowanie to standard                                       

Rzadko zdarza się, że proces przebiega bezboleśnie. Wyrzynanie się uzębienia nie należy do przyjemności i najczęściej powoduje dyskomfort. Dlatego niemowlę w tym okresie jest szczególnie marudne, płaczliwe i… może odmawiać jedzenia. Należy więc uzbroić się w cierpliwości i skorzystać z poniższych sposobów, dzięki którym wszystko będzie przebiegać dużo łagodniej.

  • Masaż dziąseł

Masaż rozpulchnionych dziąseł może przynieść ogromną ulgę. Należy jednak wykonywać bardzo delikatne ruchy – tak, by nie spowodować jeszcze większego bólu.

Chociaż masaż można wykonać palcem (koniecznie czystym i najlepiej owiniętym w jałowy gazik), znacznie lepszym (i bardziej higienicznym!) rozwiązaniem jest specjalna silikonowa szczoteczka z wypustkami. Wystarczy nałożyć ją na palec wskazujący i wykonywać delikatne ruchy, masując dziąsła.

  • Gryzaki

Gdy niemowlęciu wyrzynają się zęby, swędzenie dziąseł ukoją zabawki do gryzienia. Natomiast w przypadku bolesnego ząbkowania świetnie sprawdzą się chłodne gryzaki (chłodzone w lodówce). Wypełnione żelem lub wodą, przynoszą znacznie większą ulgę w porównaniu ze zwykłymi zabawkami przeznaczonymi do gryzienia.

  • Miejscowe żele o działaniu przeciwbólowym

W walce z bolesnym ząbkowaniem, mogą sprawdzić się specjalne żele do dziąseł dla maluszków, zawierające łagodne substancje przeciwbólowe. Wystarczy niewielką ilość preparatu posmarować wewnątrz, by przyniosły ulgę.

Dla wielu rodziców takie preparaty to ostateczność, dlatego można ograniczyć się do ich stosowania np. tylko w godzinach wieczornych.

  • Przemywanie dziąseł herbatą rumiankową

Herbata rumiankowa może złagodzić dolegliwości wynikające z bolesnego ząbkowania na dwa sposoby. Z jednej strony zadziała uspokajająco, a z drugiej – w przypadku smarowania dziąseł naparem, zmniejszy stan zapalny.

  • Leki przeciwgorączkowe tylko w wyjątkowych sytuacjach

Zdarza się, że bolesnemu ząbkowaniu towarzyszy podwyższona temperatura ciała. Gdy oscyluje ona w granicach 37,5-38oC, można podać lek o jednoczesnym działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym (najlepiej paracetamol).

W okresie bolesnego ząbkowania dziecku potrzebne są nie tylko środki przeciwbólowe. Istotną rolę odgrywa wsparcie i bliskość rodziców. Dlatego nie szczędź niemowlęciu przytulania, całusów czy noszenia na rękach. Szybko przekonasz się, że to najlepsze remedium na uciążliwe dolegliwości towarzyszące wyrzynaniu się zębów.

No comments so far.

Be first to leave comment below.