Pojęcie chirurgia szczękowa wywołuje często nieprzyjemne skojarzenia. Trudno jednak wyobrazić sobie medycynę bez tej dziedziny. Chirurgia szczękowo-twarzowa obejmuje zabiegi z zakresu stomatologii, traumatologii, medycyny ogólnej lub onkologii.
Chirurgia szczękowa: pojęcie i charakterystyka
Dziedzina nauki łączy w sobie osiągnięcia chirurgii plastycznej oraz stomatologii. Lekarz tej specjalizacji zajmie się dość ciężkimi przypadkami, które wymagają bogatego doświadczenia i skomplikowanych środków. Zadaniem tej dziedziny nauki jest usunięcie poważnych wad zgryzu lub uszkodzeń dolnej części czaszki. Zakres zabiegów jest naprawdę szeroki. Okazuje się, że chirurgia szczękowo-twarzowa obejmuje nie tylko jamę ustną, ale także twarz oraz szyję pacjenta. Chirurg będzie zatem odpowiedzialny za chirurgię plastyczną twarzy w okolicy jamy ustnej, usuwanie torbieli czy przeprowadzenie chirurgii urazowej.
Korekta uzębienia po wypadkach
Pacjenci zgłaszają się do lekarza po wypadkach drogowych lub nawet nieszczęśliwych wypadkach podczas gier zespołowych. Na skutek wypadku możliwe jest wystąpienie złamania żuchwy lub kości w obrębie szczęki. W trakcie zabiegu chirurg może umieścić szyny lub protezy, które umożliwią odtworzenie kości oraz ich odbudowę. Niektóre przypadki wymagają zastosowania znieczulenia ogólnego oraz pozostania w szpitalu. Klinika chirurgii szczękowo-twarzowej w Gdańsku oferuje możliwość skorzystania z oferty szpitala krótkoterminowego pobytu.
Wady zgryzu
Nieprawidłowy zgryz można leczyć ortodontycznie. W niektórych przypadkach mamy jednak do czynienia z wadami o charakterze szkieletowym (niedorozwój lub nadmierny rozwój szczęki). Należy wówczas skorzystać z leczenia ortodontyczno-chirurgicznego. Jednym z celów jest poprawa wyglądu pacjenta. Duże dysproporcje mogą jednak utrudniać mowę, połykanie czy żucie.
Implanty
Braku w uzębieniu możemy uzupełnić za pomocą implantów, które stają się coraz bardziej popularne. Chirurgia szczękowo-twarzowa zajmie się przygotowaniem dziąsła do wszczepienia wkładki implantologicznej oraz wykona rekonstrukcję materiału kostnego podłoża. Lekarz bardzo często przyda się w przypadku umieszczania protez w jamie ustnej i idealnego dopasowania ruchomej protezy.
Przypadki szczególne
Chirurg szczękowy będzie niezbędny w wielu trudnych przypadkach i będzie stanowić jedyną dostępną formę pomocy. Jednym z leczonych schorzeń są torbiele w okolicach jamy ustnej (np. w zatokach szczękowych). Lekarz zajmie się także usunięciem stanu zapalnego kości wywołanego przez degradację zębów. Do specjalisty można udać się w celu leczenia chrapania, laseroterapii w stomatologii, leczeniu parodontozy, stomatologii zachowawczej. Z pomocy mogą skorzystać dzieci i młodzież, u których może wystąpić zatrzymanie zębów.
Szukając pomocy doświadczonego specjalisty z zakresu chirurgii szczękowej, warto skorzystać z oferty kliniki Ziemlewski.pl.
No comments so far.
Be first to leave comment below.