Cukrzyca typu 2 – powikłania krótko i długoterminowe Cukrzyca typu 2 – powikłania krótko i długoterminowe
Cukrzyca typu 2 spowodowana jest nieprawidłowym wykorzystaniem insuliny przez organizm osoby cierpiącej. Insulina jest hormonem odpowiadającym za rozprowadzanie glukozy (cukru) we krwi po całym organizmie, pozwalając na... Cukrzyca typu 2 – powikłania krótko i długoterminowe

Cukrzyca typu 2 spowodowana jest nieprawidłowym wykorzystaniem insuliny przez organizm osoby cierpiącej. Insulina jest hormonem odpowiadającym za rozprowadzanie glukozy (cukru) we krwi po całym organizmie, pozwalając na dostarczanie energii do komórek w celu przekształcenia jej w energię. W momencie, gdy cukier nie może do nich dotrzeć zbyt duża ilość glukozy może znaleźć się we krwi oraz komórki ciała nie będą w stanie spożytkować go w postaci energii. W momencie, gdy poziom cukru we krwi przekracza stężenie 126 mg na decylilitr po 8 godzinach bez podawania posiłku, lekarz diagnozuje cukrzycę typu 2. Choroba ta charakteryzuje się wieloma charakterystycznymi komplikacjami. W celu własnego samouświadomienia, warto poznać krótko i długoterminowe powikłania tego schorzenia.

Cukrzyca jest poważnym zagrożeniem życia i zdrowia chorego

Cukrzyca jest schorzeniem podatnym na wszelkiego rodzaju zaniedbania i nieuwagę. Istotne jest zadbanie o to, aby poziom cukru we krwi pacjenta nie był zbyt wysoki ani zbyt niski. wiele osób błędnie interpretuje, lub wręcz ignoruje podstawowe objawy cukrzycy mimo iż powikłania z nią związane, mogą zagrażać życiu i zdrowiu chorującego. Krótkookresowo najczęściej dochodzi do tzw. hipoglikemii i hiperglikemii, które są przyczyną poważniejszych problemów.

Hipoglikemia – zbyt niski poziom cukru we krwi

Hipoglikemia zachodząca w sytuacji silniejszego spadku glukozy we krwi na poziomie 70 mg/dl, może być spowodowana przyjęciem zbyt wysokiej dawki insuliny przez chorego. W wyniku takiego zajścia, może dojść do wielu zaburzeń w obrębie organizmu. Najpoważniejszymi powikłaniami hipoglikemii są ataki padaczkowe i śpiączki cukrzycowe. Oprócz tego, oznakami wystąpienia tego zaburzenia są:

  • uczucie silnego osłabienia,
  • wzrost ciśnienia tętniczego,
  • silne pocenie się,
  • palpitacje serca,
  • wahania nastroju,
  • utrata świadomości,
  • zawroty głowy,
  • silna dezorientacja.

Jeśli odpowiednio szybko zareagujemy, hipoglikemia nie  musi stanowić większego zagrożenia dla naszego zdrowia. Zjedzenie czegoś słodkiego, wypicie napoju czy połknięcie tabletki z glukozą, może uchronić nas przed poważniejszymi powikłaniami. Stan powinien wrócić do normalności w ciągu 15 minut – jeśli tak się nie stanie – możemy zażyć kolejną dawkę cukru. Po wzroście poziomu glukozy we krwi, pacjent powinien zjeść normalny posiłek, aby poziom długotrwale ustabilizować.

Hiperglikemia – zbyt wysoki poziom cukru we krwi

Hiperglikemia, której charakterystycznym objawem jest silne uczucie pragnienia i wzmożona potrzeba oddawania moczu, powoduje zbyt wysoki poziom stężenia glukozy we krwi chorego. Powikłaniem tego stanu jest wystąpienie tzw. kwasicy ketonowej, powodującej przesycenie krwi pacjenta nadmiarem ketonów. Może to prowadzić do takich powikłań jak:

  • wymiotowanie,
  • zmiana zapachu oddechu i spłycenie go,
  • nadmierna suchość w ustach,
  • nudności,
  • śpiączka cukrzycowa.

Hiperglikemia w odróżnieniu od hipoglikemii, wymaga natychmiastowego skontaktowania się z lekarzem, który podejmie odpowiednie działania i dostosuje plan leczenia. Warto ustalić ze specjalistą, jak często będzie sprawdzany poziom glukozy we krwi, tak aby zapobiec kolejnym przykrym sytuacjom.

No comments so far.

Be first to leave comment below.