Wymodelowanie łydek nie należy do najłatwiejszych zadań stojących przed osobą pragnącą posiadać mocne, wysmuklone, ale silnie umięśnione łydki. Aby wpłynąć na ich kształt i rozwój należy włożyć wielokrotnie więcej wysiłku niż na przykład podczas modelowania bicepsów. Mięśnie łydki składają się z wolno kurczliwych włókien mięśniowych. Zatem siła zewnętrzna oddziałująca na właściwe włókna musi być wielokrotnie potężniejsza niż w przypadku standardowych ćwiczeń.
Nie tylko siła na nie oddziałująca musi być większa, również ilość powtórzeń każdego ćwiczenia musi zwielokrotniona. I tak, jeżeli jesteśmy przyzwyczajeni do wykonywania ćwiczeń na inne partie mięśni w systemie 10 powtórzeń, to na wzmocnienie łydek potrzebujemy od 25 do nawet 50 powtórzeń. O właściwej pracy nad łydkami mówimy wtedy, gdy po wykonaniu serii powtórzeń odczuwamy stan palenia w mięśniach. I właśnie wtedy warto wykonać jeszcze kilka powtórzeń. Docieramy wówczas do granicy, po przekroczeniu której mięśnie łydki zaczynają pracować.
Ćwiczenia na łydki podane w niniejszym materiale nie dotyczą ani kulturystów, ani osób pragnących nadmuchać ten mięsień do rozmiarów przekraczających normalne. Raczej kieruje je się do kobiet, które pragną, aby wysmuklona łydka pięknie wyglądała w bucie na wysokim obcasie.
Najlepszym i najprzyjemniejszym, najbardziej wydajnym przy ograniczonym wkładzie energii i bólu będzie zawsze jazda na rowerze. Nic nie zastąpi roweru w procesie modelowania łydki. Regularność wytwarzania napięcia i rozluźnienia mięśnia łydki podczas pedałowania naprawdę w krótkim czasie przynosi widoczne efekty. Pamiętajmy też, że możemy na rowerze jeździć przez cały rok, latem w plenerze a zimą na siłowni. Warto każdą sesję na siłowni rozpoczynać od 20 minut jazdy na rowerze stacjonarnym. Praca wykonuje się sama.
W warunkach domowych, gdy chcemy po prostu poświęcić trochę czasu na pracę nad tą partią mięśni warto w każdym dogodnym momencie wykonywać tzw.ośle wspięcia. Ustawiamy sobie na podłodze próg z grubej deski, która została nam po remoncie, z opasłej książki czy też, jeszcze lepiej, dysponujemy w domu schodami lub tylko jednym schodkiem. Stajemy na progu tak, aby pięta swobodnie nam zwisała i wspinamy się na palce, by ponownie opaść. Możemy to ćwiczenie wykonywać opierając się o coś, ale lepiej gdy musimy do ćwiczenia na łydki dodać ćwiczenie utrzymania równowagi. Wspięcie na palce musi być maksymalne, utrzymujemy jej przez 15-20 sekund, aby potem nastąpiło również maksymalne rozciągnięcie mięśnia. Tylko taka jego praca przyniesie skutek. Aby utrudnić sobie ośle wspięcia, możemy wykonywać je z hantlami w dłoni.
Doskonałym sposobem, który mocno pomaga w rozwoju mięśni łydek jest napinanie izometryczne mięśni podczas wykonywania innych czynności. Podczas chodzenia, ćwiczeń na bieżni, wspinania się po schodach. Każdy świadomy i kontrolowanych ruch mięśni łydek przybliża nas do celu. Jeżeli tym celem jest po prostu ładny wygląd łydki nie trzeba robić dużo więcej ponad zwyczajowe, ale systematyczne ćwiczenia.
No comments so far.
Be first to leave comment below.