Czym jest marsz alergiczny? Czym jest marsz alergiczny?
Już jedna alergia u maleńkiego dziecka jest poważnym problemem zdrowotnym – zdarza się jednak, że jedno uczulenie przeobraża się w kolejne i wtedy mówimy... Czym jest marsz alergiczny?

Już jedna alergia u maleńkiego dziecka jest poważnym problemem zdrowotnym – zdarza się jednak, że jedno uczulenie przeobraża się w kolejne i wtedy mówimy o marszu alergicznym. Czym on się objawia?

Marsz alergiczny  – co to jest?

Marsz alergiczny (zwany również marszem atopowym) to stan ciągłego przechodzenia jednej alergii w kolejną. Jest ewolucją choroby atopowej, która rozwija się wraz z wiekiem. Alergie mogą przybierać różne formy i obejmować różne obszary ciała.

Przyczyną powstawania uczulenia jest dysfunkcja układu immunologicznego. Reaguje on ze zbyt dużą intensywnością na alergeny, które nie powinny mieć w ogóle takiego wpływu na organizm. W wyniku tej reakcji wytwarzane jest zbyt wiele przeciwciał IgE, które mają za zadanie zwalczać alergeny. Pierwsze alergeny do organizmu dziecka mogą dostać się jeszcze w czasie ciąży – poprzez łożysko od matki.

Alergie przeradzają w marsz alergiczny często pod wpływem czynników genetycznych – zazwyczaj obserwuje się występowanie licznych uczuleń w najbliższej rodzinie dziecka. Mogą go jednak także wywołać czynniki zewnętrzne takie jak niewłaściwa dieta czy infekcje układu odpornościowego.

Jakie objawy towarzyszą marszowi alergicznemu?

Marsz alergiczny może rozpocząć się już w pierwszych chwilach życia dziecka! Zazwyczaj pierwsze występują objawy alergii pokarmowej: bóle brzucha, kolki, wzdęcia, biegunki lub zaparcia, nudności i wymioty. Już na tym etapie warto wiedzieć więcej na temat wykorzystania probiotyków w leczeniu alergii u dziecka!

Alergii pokarmowej często towarzyszy atopowe zapalenie skóry (AZS), może też pojawić się tuż po niej. AZS rozpoznasz po zaczerwienieniach na skórze twarzy i całego ciała, dziwnych grudkowatych zmianach, strupach, łuszczeniu owłosionej skóry głowy.

Brak odpowiednich kroków lub niewłaściwe leczenie pierwszych alergii może skutkować pojawieniem się astmy oskrzelowej (kaszel, świszczący oddech, duszności) oraz alergicznym nieżytem nosa (katar, swędzenie uszu, nosa i w gardle, suchy kaszel). Co więcej, w wyniku tych reakcji może dojść do groźnych powikłań.

Marsz alergiczny może też mieć zupełnie odwrotny przebieg. Alergie nie muszą także przechodzić z jednej w drugą – zdarzają się przypadki, w których różne rodzaje alergii występują równocześnie, a także rozwijają się kolejne i do nich dołączają.

Artykuł powstał we współpracy z www.latopic.pl.

No comments so far.

Be first to leave comment below.