Na czym polega ultrasonografia? Na czym polega ultrasonografia?
Z każdym kolejnym rokiem w medycynie pojawiają się coraz to nowsze technologie, które pozwalają na skuteczniejsze i szybsze zdiagnozowanie problemów ze zdrowiem człowieka, zmian,... Na czym polega ultrasonografia?

Z każdym kolejnym rokiem w medycynie pojawiają się coraz to nowsze technologie, które pozwalają na skuteczniejsze i szybsze zdiagnozowanie problemów ze zdrowiem człowieka, zmian, jakie w nim zachodzą oraz mniej i bardziej poważnych chorób. Ultrasonografia jest podstawową metodą diagnostyczną, a dzięki wynikom, jakie są dzięki niej pozyskiwane możliwe jest zastosowanie oraz wdrożenie właściwego leczenia.

Obraz wnętrza ludzkiego

Rozwijająca się bardzo szybko technologia ma swoje początki już w XVIII wieku, jednak to w 1946 roku Karl T. Dussik, neurololog-psychiatra z Uniwersytetu Wiedeńskiego użył po raz pierwszy reflektoskopu w celu wykrycia guza mózgu. W kolejnych latach przeprowadzanych było wiele badań, a w 1951 roku powstał pierwszy skaner, który obrazował badane organy.

Ultrasonografia ma zatem bardzo długą historię, dzisiaj jest nieocenioną metodą diagnozowania chorób u człowieka. Podczas badania wykorzystywane są fale akustyczne charakteryzujące się wysoką częstotliwością, w zakresie od 1 do 10 MHz. Badanie jest bezbolesne, bezpieczne i można je wielokrotnie powtarzać. Fale wnikają do ciała pacjenta, rozchodząc się po nim, przy czym nie uszkadzają komórek. Każdy z narządów w inny sposób odbija ultradźwięki, co pozwala na rozpoznanie jego struktury. Ultrasonografia to pewnego rodzaju układanie fal w obrazy, na podstawie których można stwierdzić pewne odchylenia i niezgodności.

Ultrasonografia – czy konieczne jest odpowiednie przygotowanie?

Badanie, pomimo że jest bezpieczne i bezbolesne, wymaga od pacjenta właściwego przygotowania. Ultrasonografia jamy brzusznej wymaga od nas ograniczenia, a najlepiej całkowitego wyeliminowania na kilka dni potraw ciężkostrawnych, gdyż w przeciwnym razie wyniki badania mogłyby być niewiarygodne, natomiast obraz zamazany. Zaleca się również na godzinę przed badaniem wypić ok. 1 litra wody.

W przypadku ultrasonografii innych narządów i tkanek, takich jak: mięśnie, płuca, ośrodkowy układ nerwowy czy też stawy, nie jest wymagane specjalne przygotowanie.

No comments so far.

Be first to leave comment below.