Jak dobrać lancet dla cukrzyka Jak dobrać lancet dla cukrzyka
Stosowanie nakłuwacza wcale nie musi boleć. Dobrze dobrany lancet sprawia, że badanie jest szybkie i bezbolesne, co pozwala na skuteczne monitorowanie cukrzycy. Jak wybrać... Jak dobrać lancet dla cukrzyka

Stosowanie nakłuwacza wcale nie musi boleć. Dobrze dobrany lancet sprawia, że badanie jest szybkie i bezbolesne, co pozwala na skuteczne monitorowanie cukrzycy.

Jak wybrać dobry nakłuwacz?

Samodzielne, regularne badanie poziomu cukru we krwi jest niezbędnym elementem terapii cukrzycy. Badanie wymaga nakłucia palca. Nie jest to przyjemne, ale odpowiednio dobrane lancety mogą znacznie zminimalizować ból. Proces nakłuwania musi być na tyle prosty, aby uniknąć błędów, które mogą wpłynąć na wynik pomiaru.

Wybierając nakłuwacz należy zwrócić szczególną uwagę na łatwość obsługi. Im więcej czynności trzeba wykonać, aby użyć nakłuwacza, tym trudniej się nim posługiwać. Pod tym względem najwygodniejsze są specjalne nakłuwacze z bębenkiem, które pozwalają na wykonanie nakłucia jednym ruchem.

Uzyskanie próbki krwi za pomocą takiego nakłuwacza przebiega szybko i sprawnie. Niektóre modele pozwalają także ustawić głębokość wkłucia, dzięki czemu można je dopasować do różnych typów skóry. Odpowiednie ustawienie sprawia, że ostrze wnika w skórę wyłącznie do określonej głębokości, co znacznie zmniejsza związany z nakłuciem ból.

Przy wyborze nakłuwacza trzeba też zwrócić uwagę na sposób prowadzenia lancetu. Niektóre lancety podczas wkłucia oscylują i wibrują, co bywa przyczyną bolesnych urazów. Dobrze sprawdzają się w tym wypadku lancety z podwójnym systemem prowadzenia. Dzięki temu nakłucie jest wyprowadzane ruchem linowym, co zapobiega uszkodzeniom skóry. Lancety muszą być na tyle gładkie, by wnikały w skórę z minimalnym tarciem. Ich dobór jest ściśle uzależniony od rodzaju nakłuwacza lub glukometru.

Kiedy trzeba wymienić ostrze?

Odpowiednio dobrany i używany nakłuwacz sprawia, że wykonywanie pomiarów jest niemalże bezbolesne. Znajdujące się w nakłuwaczach ostrza, nazywane lancetami, muszą być sukcesywnie wymieniane. Należy to robić każdorazowo po wykonaniu nakłucia. Stosowanie używanego wcześniej lancetu może sprawić, że wynik będzie nieprawidłowy. Lancety są jednorazowego użytku, dlatego ich ponowne stosowanie nie jest wskazane.

Jak wykonywać nakłucia?

Nowoczesne nakłuwacze wyposażone są w ostre i gładkie lancety, które pozwalają na niemal bezbolesne nakłucie. Jednak, aby zmniejszyć ryzyko infekcji i zanieczyszczenia próbki krwi, należy stosować się do kilku zasad:

  • nie wolno dopuszczać do zanieczyszczenia nakłuwacza lub lancetów,
  • przed wykonaniem badania należy dokładnie osuszyć ręce,
  • nakłuwacz i lancety trzeba przechowywać w czystym miejscu i w dedykowanych pokrowcach.

No comments so far.

Be first to leave comment below.