Endoproteza stawu biodrowego – kompendium wiedzy Endoproteza stawu biodrowego – kompendium wiedzy
Endoproteza, czyli proteza biodra stosowana jest u pacjentów, u których doszło do zwyrodnienia stawu biodrowego w takim stopniu, że ci nie mogli już normalnie... Endoproteza stawu biodrowego – kompendium wiedzy

Endoproteza, czyli proteza biodra stosowana jest u pacjentów, u których doszło do zwyrodnienia stawu biodrowego w takim stopniu, że ci nie mogli już normalnie funkcjonować, a poruszanie się było praktycznie niemożliwe. Warto wiedzieć, że zwyrodnienie stawu biodrowego przyczynia się do powstania silnego, stałego bólu, co wiąże się z dużym cierpieniem. Proteza jest nierzadko jedynym ratunkiem, by odzyskać dotychczasową kondycję i uniknąć trwałego kalectwa.

Jak dochodzi do zwyrodnień stawu biodrowego?

Staw biodrowy jest jedną z największych stawów w całym ludzkim organizmie. Do tego jest stale narażony na spore obciążenia. Ogromnym przeciwnikiem jego normalnego funkcjonowania jest czas. Okazuje się, że do zwyrodnień stawu biodrowego najczęściej dochodzi niestety wraz z wiekiem. Do zbytnich przeciążeń dochodzi także w wyniku nadmiernej wagi, ale też niewłaściwej diety, która nie dostarcza optymalnych składników, dzięki którym na optymalnym poziomie utrzymywana mogłaby być produkcja i stężenie mazi stawowej. Wtedy dochodzi do ścierania stawu, co przyczynia się do unieruchomienia pacjenta i ogromnej bólu podczas aktywności fizycznej.

Ale to nie wszystko. Okazuje się, że zwyrodnienia stawu biodrowego, których następstwem jest przeważnie endoproteza biodra, są wynikiem choroby reumatycznej, przebytych urazów w obszarze biodra, na przykład złamań albo wad wrodzonych.

Kiedy zwrócić się do specjalisty?

Zwyrodnienia stawu są schorzeniem postępującym. Oznacza to, że nie pojawiają się nagle w dużym natężeniu i nie od razu konieczna jest endoproteza biodra, ale proces ten daje wyraźne sygnały, które początkowo są łagodne, by z czasem doprowadzić do paraliżu i kalectwa.

Pacjent na początku odczuwa tylko niewielki ból i nie jest on stały, ale pojawia się przede wszystkim podczas wstawania albo schylania się. Później ból odczuwany jest podczas chodzenia – przeważnie występuje tylko po jednej stronie ciała i dotyczy jednego stawu biodrowego. To najlepszy czas, by zgłosić się do specjalisty, ponieważ na początkowym etapie zwyrodnienie można jeszcze zahamować i złagodzić dolegliwości na tyle, że nie jest konieczna operacja chirurgiczna oraz endoproteza biodra.

Poważne problemy zaczynają się wtedy, gdy ból jest stały i promieniuje. Przeważnie odczuwany jest również w kończynach dolnych. Przez to pacjent ma jeszcze większe problemy z poruszaniem się i utyka. W takim stadium endoproteza biodra jest już zalecana w większości przypadków.

Operacja wszczepienia protezy biodra

Efektem wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego jest umożliwienie choremu powrót do normalnej aktywności w pełnym komforcie, bez jakiegokolwiek bólu. Sama operacja zalicza się do tych skomplikowanych, a proces dochodzenia do pełnego zdrowia jest niestety wydłużony. Pacjentowi zaleca się realizację profesjonalnej rehabilitacji, a pierwsze kroki z endoprotezą biodra może on pokonywać przy pomocy kul.

Dobrą informacją jest natomiast fakt, że endoproteza biodra nie wiąże się najczęściej z żadnymi powikłaniami. Po odpowiedniej rekonwalescencji pacjent wraca do pełnego zdrowia.

No comments so far.

Be first to leave comment below.