Grzybica paznokci – jak wyleczyć? Grzybica paznokci – jak wyleczyć?
Musisz chodzić w zamkniętym obuwiu, bo na Twoich paznokciach pojawiły się niepokojące zmiany? Zamiast naturalnego koloru paznokcie są żółte lub brązowe? Kruszą się albo... Grzybica paznokci – jak wyleczyć?

Musisz chodzić w zamkniętym obuwiu, bo na Twoich paznokciach pojawiły się niepokojące zmiany? Zamiast naturalnego koloru paznokcie są żółte lub brązowe? Kruszą się albo łamią? Prawdopodobnie zostały zaatakowane przez grzybicę. Jest to schorzenie o charakterze przewlekłym, którego raczej nie wyleczysz bez pomocy specjalisty.

Skąd się bierze grzybica paznokci? Przyczyny choroby

Przyczyną grzybicy paznokci jest zakażenie, najczęściej dermatofitami, rzadziej Candidą, czy też pleśnicą. Najczęściej grzybicę paznokci można „złapać” w miejscach publicznych jak basen, kąpieliska, łaźnie, prysznice, sauny, sale gimnastyczne. Grzybicą paznokci można również zarazić się od osoby, z którą dzieli się te same przybory do manicure i pedicure, a więc obcinasz do paznokci, czy pilnik. Również korzystanie z czyjegoś obuwie niesie za sobą ryzyko zarażenia się grzybicą, o ile oczywiście ta osoba jest zarażona. Czynnikami sprzyjającymi zakażeniom grzybicznym są różnego rodzaju choroby, jak choćby cukrzyca, niedokrwistość, zaburzenia hormonalne, choroby żołądka i jelit, a także osłabiona odporność, wynikająca m.in. z braku prawidłowej flory bakteryjnej. Naturalną strukturę paznokcia można również zaburzyć używając lakierów i zmywaczy do paznokci. Tak więc, grzybica paznokci wcale nie jest chorobą wyłącznie wynikającą z braku higieny.

Grzybica paznokci objawy i rodzaje

Grzybicę paznokci mogą powodować różne rodzaje grzybów. Przeważnie są to dermatofity, których celem ataku jest brzeg paznokcia. Ten rodzaj grzybów stopniowo zaczyna obejmować kolejne części paznokcia. Płytka paznokcia zmienia swoją barwę – żółknie, by ostatecznie zbrązowieć. Zakażenie dermatofitami przebiega przeważnie bezboleśnie, bez stanu zapalnego. Zaatakowana płytka paznokcia przez dermatofity staje się coraz grubsza, tracąc przy tym elastyczność, dlatego paznokcie się kruszą i łamią. Ostatnim stadium grzybicy paznokci, którego przyczyną są dermatofity jest odklejenie się płytki paznokcia od podłoża. Efektem jest deformacja – paznokcie stają się półokrągłe, co może prowadzić do tzw. szponowatość paznokci.

Sprawcami grzybicy paznokci mogą być również drożdżaki Candida. Jednak w przypadku zakażenia tym rodzajem grzybów zaatakowane paznokcie na ogół bolą – to skutek stanu zapalnego, któremu może towarzyszyć również ropna wydzielina. W ciągu 2-3 tygodni płytka paznokcia matowieje, ulega zgrubieniu, a zakażenie grzybiczne rozprzestrzenia się na inne paznokcie. W przypadku zakażenia Candidą warto zastanowić się nad swoją dietą. Drożdżaki uwielbiają bowiem produkty wysoko przetworzone, złożone węglowodany jak chleb, makarony, ciasta, zwłaszcza na bazie mąki pszennej, no i oczywiście słodycze. Im więcej dostarcza się im tego typu produktów, tym łatwiej im się namnażają i rozprzestrzeniają po całym organizmie. Osoby, które mają grzybicę paznokci z powodu Candidy, bardzo często mają grzybicę jelit, a nawet całego układu pokarmowego.

Najrzadziej spotykanym rodzajem grzybicy jest ten powodowany przez pleśnicę. Przeważnie atakuje ona ludzi ze słabym krążeniem, a więc osoby starsze. Różnica w porównaniu z innymi zakażeniami grzybicznymi paznokci jest taka, że pleśnica atakuje tylko paznokcie dużych palców u nóg. Chorzy nie odczuwają bólu, nie ma też stanu zapalnego. To, co jest charakterystyczne dla pleśnicy to żółtawe pasemka, które widać na płytce paznokcia – po pewnym czasem zmieniają barwę z żółtej na brązową.

Skuteczne leczenie grzybicy paznokci

Jeżeli paznokcie zostały zaatakowane przez grzybicę, to należy jak najszybciej podjąć leczenie. Jeżeli zmiany widoczne są tylko na brzegu paznokcia, to leczenie zajmie mniej czasu, niż w przypadku, gdy choroba zajęła cały paznokieć. Wynika to z faktu, że paznokcie rosną bardzo powoli i by odzyskały normalny, zdrowy wygląd będą potrzebować kilku miesięcy. W przypadku grzybicy paznokci najlepiej udać się do podologa, a więc specjalisty od stóp. By rozpocząć skuteczne leczenie grzybicy stóp, warto zrobić we własnym zakresie badanie mykologiczne. Wiedząc jaki rodzaj grzybów zaatakował paznokcie, będzie można dobrać odpowiednie środki farmakologiczne i preparaty. W leczeniu grzybicy paznokci doskonałe rezultaty daje też naświetlanie paznokci specjalnym laserem. Dzięki temu grzyby poddane działaniu termicznemu ulegają zniszczeniu i nie są w stanie się rozmnażać – w ten sposób grzybica z czasem wygasa. Terapia laserem jest bezbolesna, mogą z niej korzystać osoby w każdym wieku. Istnieją jednak pewne zalecenia przed naświetlaniem, mianowicie konieczna jest miesięczna przerwa od opalania przed pierwszym zabiegiem. Również konieczne jest odstawienie leków sterydowych i wszelkich środków o działaniu fotouczulającym. Skuteczność tej metody jest bardzo wysoka – wystarczą przeważnie trzy lub cztery zabiegi na przestrzeni roku by całkowicie wyleczyć grzybicę paznokci.

Profilaktyka w grzybicy paznokci

By nie zarazić się grzybami, które atakują paznokcie warto zapamiętać sobie, jakie są przyczyny omawianego schorzenia. Jeżeli będzie się przestrzegać opisanych zaleceń, a w wilgotnych miejscach użytku publicznego chodzić w klapkach, to szanse złapania grzybicy paznokci znacznie spadną. Warto również zadbać o higienę stóp na co dzień. Unikać zawilgocenia stóp, które powstaje na skutek wielogodzinnego chodzenia w zamkniętym obuwiu, a także codziennie dokładnie myć stopy i wycierać je do sucha.

(Więcej znajdziesz na: https://podolog-warszawa.pro/)

No comments so far.

Be first to leave comment below.