Krótkowzroczność, czyli inaczej miopia, polega na nieostrym widzeniu przedmiotów oddalonych, przy jednoczesnym zachowaniu ostrego widzenia rzeczy z bliska. Wada wzroku jest szczególnie problematyczna u dzieci, które uczą się w szkołach. Krótkowidz charakterystycznie mruży oczy i przysuwa bliżej do siebie przedmioty, aby móc je wyraźniej zobaczyć.
Krótkowzroczność – leczenie okularami i soczewkami kontaktowymi
Narastającą krótkowzroczność można spowolnić, stosując wklęsłe szkła rozpraszające o mocach ujemnych. Okulary lub soczewki kontaktowe dobiera okulista w zależności od stopnia nasilenia wady mierzonej w dioptriach (D). Rozróżnia się miopię: niską (do 3 dioptrii), średnią (3-8 dioptrii) oraz wysoką (więcej jak 8 dioptrii). Gałka oczna krótkowidza jest zbyt długa, dlatego promienie dostające się do oka skupiają się przed siatkówką. Zastosowanie soczewek kontaktowych lub okularów o mocy ujemnej sprawia, że światło ogniskuje na siatkówce, co zwiększa ostrość widzenia.
Leczenie krótkowzroczności – ćwiczenia
Ćwiczenia na krótkowzroczność należy wykonywać kilka razy w tygodniu przez maksymalnie 15 minut. Rozluźnią one uczucie napięcia gałek ocznych oraz poprawią akomodację, czyli przystosowanie oka do wyraźnego widzenia przedmiotów z różnych odległości. Ćwiczenia wzmacniające wykonuje się w seriach po 10 powtórzeń. Są to np. przesuwanie gałki ocznej w prawo i lewo, w górę i w dół oraz po przekątnej. Ćwiczenie zwiększające zakres widzenia polega na zasłonięciu jednego oka dłonią. Okiem odkrytym należy przesuwać wzrokiem wolno z prawej strony na lewą i odwrotnie, po 10 razy na każdą ze stron.
Krótkowzroczność – leczenie laserowe
Laserowa korekcja wzroku polega na odpowiednim wymodelowaniu rogówki, aby światło, które dostaje się do oka, skupiało się na siatkówce, co zapewnia ostre widzenie. Zabieg laserowy można wykonać jedynie u osób dorosłych, u których wada wzroku jest ustabilizowana i nie narasta.
Dieta i farmakoterapia a krótkowzroczność
Narastanie wady wzroku można też spowalniać, stosując odpowiednią dietę. W krótkowzroczności zaleca się stosowanie preparatów, które zmniejszają ciśnienie śródgałkowe, rozszerzają naczynia krwionośne i wzmacniają naczynia włosowate. Codzienną dietę krótkowidza dobrze jest wzbogacić w przetwory mleczne oraz owoce i warzywa, szczególnie marchew, jagody.
Higiena wzrokowa a krótkowzroczność
Krótkowidze powinni przestrzegać zasad higieny wzrokowej. Osoby pracujące przed komputerem powinny przynajmniej co pół godziny robić sobie chwilę przerwy, np. patrząc na odległe przedmioty lub budynki za oknem. Czytając, należy zadbać o odpowiednie oświetlenie pokoju, czyli lampy dające rozproszone światło o mocy co najmniej 40W. Książki najlepiej czytać w odległości 30-40 centymetrów od oczu, a telewizję oglądać z około 3 metrów
No comments so far.
Be first to leave comment below.