Łysienie plackowate Łysienie plackowate
Łysienie stało się już poważnym problemem osób w średnim wieku, i nie tylko. Jednym z rodzajów tego schorzenia jest tak zwane łysienie plackowate. Co... Łysienie plackowate

Łysienie stało się już poważnym problemem osób w średnim wieku, i nie tylko. Jednym z rodzajów tego schorzenia jest tak zwane łysienie plackowate. Co ciekawe, może ono się pojawić w każdym wieku, nawet u dzieci.

Zazwyczaj to właśnie przed dwudziestym rokiem życia pojawiają się pierwsze objawy łysienia plackowatego. Szacuje się, że po androgenowym łysieniu jest to druga przyczyna utracenia włosów. Łysienie plackowate dotyczy obu płci.

Łysienie u mężczyzn

Kiedy słyszymy słowo „łysienie„, w pierwszej chwili na myśl przychodzą nam zapewne zakola, które tak często widoczne są u mężczyzn. Tymczasem łysienie plackowate polega na pojawianiu się ognisk łysienia, które tworzą się na skórze plackami. Warto wiedzieć, że łysienie może dotyczyć nie tylko skóry głowy, ale np. pach, okolic intymnych itp.

Może ono doprowadzić to utraty brwi, rzęs itp. Po pewnym czasie następuje odrost włosów, ale choroba ma skłonność do nawrotów, przez co odrastanie może być znacznie utrudnione. Istnieje także łysienie plackowate złośliwe, kiedy to włosy niestety nie odrastają.

Przyczyny łysienia plackowatego

Przyczyny łysienia plackowatego nie są jeszcze dokładnie znane. Naukowcy zakładają, że prawdopodobnie choroba ta jest dziedziczna. Oprócz tego łysienie może również być spowodowane stresem, niewłaściwym trybem życia oraz zaburzeniami hormonalnymi.

Opinie na ten temat są podzielone, ale istnieje szansa, że już wkrótce będziemy wiedzieli na ten temat więcej. Łysienie plackowate powoduje bowiem spory dyskomfort, także natury psychicznej. Chorzy obawiają się wychodzić z domu, mają kompleksy, wstydzą się swojej przypadłości i wyglądu.

Na szczęście łysienie plackowate można leczyć. W tym celu zażywa się np. preparaty zawierające minoksydyl, który stymuluje wzrost włosów. Przykładem może być środek Loxon 2%http://www.i-lekarz.pl/loxon-2-minoksydyl-opinia/ Oprócz tego można leczyć się także środkami przeciwzapalnymi oraz immunomodulującymi.

Poza tym polecane jest również leczenie laserem, kortykosteroidami, sokiem z cebuli itd. Ważne jest także zapewnienie wsparcia i pomocy psychologicznej osobie cierpiącej na łysienie plackowate. Nie można bowiem dopuścić do tego, aby utraciła wiarę w siebie i popadła w poważne kompleksy odnośnie swojego wyglądu.

No comments so far.

Be first to leave comment below.