Czy jest możliwość refundacji in vitro? Czy jest możliwość refundacji in vitro?
Skutecznie leczenie niepłodności wiąże się z dość drogą procedurą medyczną. Wiele par ma problemy, by sprostać takiemu wyzwaniu finansowemu. Czy mogą uzyskać one wsparcie... Czy jest możliwość refundacji in vitro?

Skutecznie leczenie niepłodności wiąże się z dość drogą procedurą medyczną. Wiele par ma problemy, by sprostać takiemu wyzwaniu finansowemu. Czy mogą uzyskać one wsparcie ze środków publicznych? Tak i warto wiedzieć, w jakich miastach można otrzymać wsparcie.

Rządowy program leczenia niepłodności

Obecnie nie ma już programu rządowego, który wspierałby pary chcące skorzystać z metody in vitro. Przygotowywany jest jednak inny program wsparcia leczenia niepłodności. Na razie jednak nie znamy szczegółów tego projektu. Wiadomo tylko, że ma być realizowany w nowych placówkach medycznych i ma obejmować pełną diagnostykę.

Wcześniej dofinansowanie metody in vitro było możliwe. Szacuje się, że w ramach wsparcia programu realizowanego w latach 2013-2016 narodziło się ponad 5 tysięcy dzieci.

Miejskie programy wsparcia in vitro

Wiele miast w Polsce wspiera pary dotknięte niepłodnością. Przykładowe samorządy, które zdecydowały się na dofinansowanie in vitro, to Gdańsk i Warszawa. Pomoc z publicznych pieniędzy ma zwiększyć dostępność tej najskuteczniejszej metody leczenie niepłodności.

Programy refundacyjne nie obejmują z reguły wszystkich kosztów leczenia. Warto wcześniej zapoznać się z informacjami o tym, jakie dokładnie elementy są dofinansowane. Przedstawiamy teraz, jak wygląda cała procedura in vitro w Gdańsku. Podobnie bowiem konstruuje się refundację w innych miastach kraju. Różne mogą być natomiast szczegóły.

Refundacja dla in vitro w Gdańsku – jak wygląda?

Program jest już realizowany i potrwa do 2020 roku. Zabiegi będą wykonywane przez klinikę leczenia niepłodności Invicta. Została ona wybrana przez miasto w drodze konkursu.

Osoby, które chcą załapać się na wsparcie muszą mieszkać w Gdańsku od co najmniej roku oraz rozliczać swoje dochody w gdańskim Urzędzie Skarbowym. By udokumentować to drugie wystarczy pierwsza strona ostatniego zeznania podatkowego. Wymagania te dotyczą obojga partnerów.

Kobiety biorące udział w programie powinny mieć nie mniej niż 20 i nie więcej niż 40 lat. Wyjątek ustanowiony jest dla pacjentek, które przeszły leczenie gonadotoksyczne. W przypadku mężczyzn nie ma wskazanych widełek wiekowych.

Do zakwalifikowania się do programu niezbędne jest również stwierdzenie co najmniej 3 pęcherzyków jajowych w jajniku. Poziom hormonu AMH powinien wynosić najmniej 0,7ng/ml. Z programu wykluczone są osoby, które już wcześniej skorzystały z więcej niż dwóch zabiegów in vitro dofinansowanych z budżetu państwa.

Kwota, jaką włodarze Gdańska wspierają parę, to 5 000 złotych na jedną procedurę in vitro. Para borykająca się z niepłodnością może liczyć na wsparcie finansowe w zakresie:

  • znieczulenia ogólnego podczas wykonywania punkcji jajników oraz samą punkcję,
  • zapłodnienie komórki jajowej oraz nadzór nad zarodkiem,
  • transfer zarodków do jamy macicy,
  • dwie wizyty lekarskie w trakcie trwania ciąży.

Refundacją jest objęte również zamrożenie zarodków (oczywiście z zachowaniem potencjału rozwoju) oraz przechowywanie ich przez rok. W ramach wsparcia in vitro w Gdańsku każda zakwalifikowana para może skorzystać z maksymalnie 3 zabiegów sztucznego zapłodnienia. Warunkiem jest to, że poprzedni zabieg nie skończy się powodzeniem.

Jak ubiegać się o dofinansowanie in vitro?

Wnioski o zakwalifikowanie się do refundacji zabiegu sztucznego zapłodnienia można składać najczęściej w placówce prowadzącej leczenie. Tam też znajdziemy informacje o wszystkich wymaganiach formalnych, włącznie ze zgodami na przetwarzanie danych osobowych uczestników.

Ze względu na to, że miasta mają z reguły określony budżet programu wsparcia leczenia niepłodności, to liczba par uczestniczących musi być ograniczona. Warto więc jak najszybciej zgłosić chęć uczestnictwa. Pomoc gmin dla wielu osób jest jedyną szansą na posiadania własnych dzieci.

Więcej informacji o refundacji in vitro w Gdańsku można znaleźć na stronie: https://www.klinikainvicta.pl/leczenie-nieplodnosci/programy-in-vitro/program-in-vitro-dla-gdanska-2017-2020/.

No comments so far.

Be first to leave comment below.