Katar zazwyczaj jest przez nas interpretowany jako objaw przeziębienia, infekcji lub alergii. Bardzo często leczymy go samodzielnie, sięgając po różnego rodzaju preparaty i krople do nosa. Niestety, rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że ich nierozsądne stosowanie może doprowadzić do wystąpienia polekowego nieżytu nosa (PLNN).
Warto mieć na uwadze fakt, że polekowy nieżyt nosa może pojawić się także w wyniku przyjmowania innych leków, niż te przeciw katarowi. W związku z tym w przypadku, gdy dręczy nas długotrwały katar lepiej wybrać się do lekarza i skorzystać z jego porady.
Przyczyny polekowego nieżytu nosa
Główną przyczyną zachorowania na polekowy nieżyt nosa jest przewlekłe stosowanie środków na katar, szczególnie kropli do nosa. Pierwsze problemy wskazujące na PLNN mogą się zacząć już w przypadku aplikowania tego typu środków dłużej niż 7 dni. Lekarze z Centrum Medycznego Promed informują, że do zachorowań na polekowy nieżyt nosa szczególnie przyczyniają się leki posiadające w swoim składzie ksylomentazolinę, nafazolinę, oksymetazolinę, tetryzolinę oraz tymazolinę. Wszystkie wymienione powyżej substancje mają działanie obkurczające. Ich zadaniem jest zmniejszenie obrzęku i przekrwienia błony śluzowej. Niemniej jednak w przypadku długotrwałego stosowania takich preparatów może dojść do nadmiernego wysuszenia śluzówki nosa oraz upośledzenia prawidłowych funkcji błony śluzowej nosa.
Ponadto polekowy nieżyt nosa może się pojawić także u osób, które przyjmują środki na obniżenie ciśnienia, antydepresanty, a nawet niektóre środki antykoncepcyjne.
Objawy polekowego nieżytu nosa
Jak sama nazwa wskazuje podstawom objawem opisywanej choroby jest katar, który mimo wdrożonego leczenia oraz stosowania środków mających go zniwelować nieustannie się nasila. Dodatkowo PLNN mogą towarzyszyć symptomy takie jak:
– obrzęk i zaczerwienienie nosa
– zaburzenia powonienia
– przesuszanie śluzówek nosa, gardła, krtani i jamy ustnej
– zaburzenia snu wynikające z upośledzenia oddychania
Leczenie polekowego nieżytu nosa
Ważnym elementem leczenia polekowego nieżytu nosa (PLNN) jest zaprzestanie stosowania środków, które mogą wywoływać to schorzenie. Zaleca się również płukanie jamy nosowej roztworem chlorku sodu lub wody morskiej.
W niektórych przypadkach podjęcie opisanych powyżej kroków nie wystarcza. Jeżeli u pacjenta na wskutek długotrwałego zażywania leków doszło do zmian przerostowych tkanek w obrębie małżowin nosowych lekarze mogą zadecydować o przeprowadzeniu korekcji małżowin nosowych, czyli tzw. konchoplastyki. Jest to zabieg, który polega na całkowitym usunięciu lub zniwelowaniu zmian przerostowych. Jego celem jest przywrócenie małżowinom nosowym ich prawidłowej funkcji. Dzięki temu pacjent będzie mógł oddychać swobodnie, a także zapomnieć o dyskomforcie spowodowanym nadmiernym wysuszaniem i podrażnieniem śluzówki nosa.
No comments so far.
Be first to leave comment below.