Przeszczep komórek krwiotwórczych – poznaj lepiej tę metodę! Przeszczep komórek krwiotwórczych – poznaj lepiej tę metodę!
Przeszczepienie szpiku to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia chorób (szpiku) nowotworowych i nienowotworowych. Dowiedz się więcej i poznaj powikłania, jakie mogą się pojawiać u... Przeszczep komórek krwiotwórczych – poznaj lepiej tę metodę!

Przeszczepienie szpiku to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia chorób (szpiku) nowotworowych i nienowotworowych. Dowiedz się więcej i poznaj powikłania, jakie mogą się pojawiać u pacjentów po przeszczepieniu komórek krwiotwórczych.

Przeszczep komórek krwiotwórczych

Można wyróżnić dwa rodzaje przeszczepu komórek krwiotwórczych – przeszczep autologiczny (chory jest zarówno dawcą, jak i biorcą – doprowadzenie do remisji choroby) oraz przeszczep alogeniczny. W przypadku tego drugiego dawcą jest inna osoba, dobieraną na podstawie najwyższego podobieństwa układu zgodności tkankowej HLA. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia nowotworów krwi. Niestety czasem mogą wystąpić różnego rodzaju powikłania po przeszczepieniu komórek krwiotwórczych (przyczyną mogą być procedury przygotowujące do transplantacji oraz przeczepiony materiał). Więcej o przeszczepie komórek krwiotwórczych, a i informacje jak możesz wesprzeć potrzebujących zostając dawcą szpiku kostnego znajdziesz na stronie https://www.dkms.pl/pl.

Powikłania po przeszczepie szpiku można podzielić na dwa rodzaje. Powikłania wczesne – okołotransplantacyjne (pojawiają się do trzech miesięcy) oraz powikłana późne (pojawiają się po upływie około 3 miesięcy). Czasem jednak bardzo ciężko zdefiniować i zakwalifikować powikłania. Przyczyny powikłań późnych są różne, np. wadliwa praca narządów, mogą pojawiać się także infekcje oraz wystąpić do „konfrontacji” przeszczep – gospodarz. 

Powikłania po transplantacji szpiku (wczesne)

Po przeczepieniu szpiku następuje okres potransplantacyjny (około 100 dni), w tym czasie mogą pojawiać się powikłania związane m.in. z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego oraz toksyczność chemioterapii. Ten rodzaj powikłań występuje prawie u wszystkich pacjentów (przeważnie nie są zbyt obciążające). Do powikłań można zaliczyć także:
– ogólne osłabienie
– różnego rodzaju infekcje
– nudności i wymioty
– brak apetytu
– utrata włosów
– uszkodzenia wątroby
– choroby dodatkowe (cukrzyca posterydowa, niewydolność nerek, nadciśnienie)

Powikłania po przeszczepie szpiku (późne)

Do powikłań występujących po około trzech miesiącach można zaliczyć między innymi:
– uszkodzenie komórek rozrodczych (zarówno u kobiet i u mężczyzn)
– zaburzenia hormonalne (m.in. niedoczynność tarczycy)
– czasem pogorszenie wzroku
– osłabienie kości (m.in. osteoporoza oraz martwica kości)
– zwiększona podatność na nowotwór wtórny
Ponadto może wystąpić choroba – przeszczep przeciwko gospodarzowi tzw. GvHD (występuje u 30-60 % chorych).

No comments so far.

Be first to leave comment below.