Przyczyny braku okresu Przyczyny braku okresu
Każda kobieta, która zaczęła miesiączkować i która wie, ile dni wynosi jej cykl, może spotkać się z problemem spóźniającego się okresu. Jeżeli takie spóźnienie... Przyczyny braku okresu

Każda kobieta, która zaczęła miesiączkować i która wie, ile dni wynosi jej cykl, może spotkać się z problemem spóźniającego się okresu. Jeżeli takie spóźnienie trwa nie dłużej niż 1-2 dni, to zazwyczaj nie ma się czym przejmować, ponieważ kobiecy organizm nie zawsze chodzi jak w zegarku. Jednak, gdy to opóźnienie jest dłuższe, to warto zastanowić się, gdzie leży przyczyna braku okresu.

Główne przyczyny braku okresu

W zdecydowanej większości przypadków okres spóźnia się z powodów innych niż ciąża, jeśli mówimy o kobietach niewspółżyjących seksualnie lub współżyjących sporadycznie, u których prawdopodobieństwo spodziewania się dziecka jest naturalnie zdecydowanie mniejsze niż u aktywnych seksualnie kobiet. Takie osoby doświadczają opóźnienia okresu zazwyczaj na wskutek stresu, zmiany miejsca przebywania (np. wyjazd zagraniczny), przebytej infekcji czy przyjmowanych leków. Dość popularne jest występowanie braku okresu u kobiet przesadzających z ilością uprawianych ćwiczeń lub nadmiernie się odchudzających. U starszych kobiet brak miesiączki może być pierwszym objawem przekwitania, szczególnie jeśli towarzyszy mu również wzrost wagi, rozdrażnienie, uderzenia gorąca, problemy ze snem czy nadmierna potliwość, która wcześniej nie występowała.

Przyczyna braku okresu – ciąża

U kobiet aktywnych seksualnie główną przyczyną braku okresu jest oczywiście ciąża. Wtedy mogą pojawić się również inne symptomy wskazujące stan błogosławiony, jak zaparcia, zatrzymanie wody, poranne mdłości, nagły wzrost i bolesność piersi. Na szczęście ciążę można dość łatwo zdiagnozować na własną rękę, wykonując test ciążowy, który warto kupić w aptece lub dokładniejszy test (tzw. beta) pobierany z krwi i wykonywany w przychodniach lub prywatnych punktach diagnostyki medycznej.

Jeżeli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, to koniecznie przygotuj się do tego wyjątkowego okresu. Przede wszystkim sprawdź dolegliwości intymne w czasie ciąży, jakie mogą się pojawić, dowiedź się, jak powinna teraz wyglądać twoja dieta, co możesz, a czego należy unikać w ciąży. Odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania znajdziesz na stronie internetowej kobiecosc.info.

No comments so far.

Be first to leave comment below.