Przyczyny niepłodności u mężczyzn Przyczyny niepłodności u mężczyzn
Przyczyny trudności w zajściu w ciążę mogą tkwić zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny. Może chodzić o schorzenia, na które cierpi mężczyzna, ale... Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Przyczyny trudności w zajściu w ciążę mogą tkwić zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny. Może chodzić o schorzenia, na które cierpi mężczyzna, ale także prowadzenie przez niego niehigienicznego trybu życia, zaburzenia hormonalne czy wady wrodzone.

Styl życia wpływa na niepłodność

Przyczyny niepłodności męskiej spowodowane stylem życia to na przykład: otyłość, nadmierne spożywanie alkoholu, prowadzenie złej diety czy palenie tytoniu. Poczęciu dziecka nie sprzyja życie w warunkach permanentnego stresu oraz przyjmowanie niektórych leków. Wszystkie te czynniki oddziałują negatywnie na liczbę, jakość i ruchliwość plemników.

 Zbyt mała ilość nasienia

Podczas ejakulacji mężczyzna przeciętnie wytwarza od 2,5 do 5 ml nasienia. Jeśli jest go zbyt mało, wówczas pojawiają się problemy z płodnością. Mogą one wynikać z:

  • istniejących u mężczyzny schorzeń gruczołu krokowego,
  • częstych stosunków seksualnych,
  • przeszkód występujących w przewodach nasiennych.

Nie tylko ilość, ale przede wszystkim jakość nasienia, czyli obecność żywych, ruchliwych plemników w spermie jest kluczowa dla poczęcia dziecka.

Żylaki powrózka nasiennego

Częstą przyczyną niepłodności u panów są żylaki powrózka nasiennego. Sukcesywnie zmniejszają one płodność, a powodem ich powstawania może być przegrzanie jąder, co prowadzi do rozszerzania się żył. Konsekwencją żylaków powrózka nasiennego jest produkcja słabej jakości nasienia, ze słabszymi plemnikami, niezdolnymi do zapłodnienia komórki jajowej.

Szacuje się, że nawet 30 proc. mężczyzn niepłodnych cierpi na żylaki powrózka nasiennego, a choroba ta dotyka nawet około 20 proc. wszystkich panów.

Hypogonadyzm

Mężczyźni mogą cierpieć na niepłodność z uwagi na zaburzenia hormonalne. Powodem braku możliwości zapłodnienia kobiety może być hypogonadyzm, wywołany niedoborem hormonu GnRH, wpływającego na uwolnienie hormonów przysadki. Przyczyną występowania hypogonadyzmu mogą być guzy przysadki i mózgu czy radioterapia czaszki.

Świnka w okresie dojrzewania

Jeśli mężczyzna przeszedł w okresie dojrzewania świnkę, niewykluczone, że schorzenie doprowadziło do niepłodności.

Powikłania pochorobowe

Przyczyną problemów mogą być również przebyte choroby weneryczne. Dzieje się tak dlatego, że niektóre bakterie powodujące choroby przenoszone drogą płciową, m.in. Chlamydia trachomatis i Mycoplasma hominis przyczepiają się do plemników i zmniejszają ich ruchliwość. Zakażenie bakteryjne najądrzy powoduje ryzyko wystąpienia zbliznowacenia i uszkodzenia tego organu.

Uszkodzenie jąder i nasieniowodów

Uraz mechaniczny czy przebyta infekcja może spowodować u mężczyzny uszkodzenie jąder lub nasieniowodów. W wyniku tego w nasieniu nie ma dojrzałych plemników. Może to prowadzić do całkowitej bezpłodności.

Zaburzenia autoimmunologiczne

Co dziesiąty mężczyzna mający problemy z płodnością cierpi na zaburzenia autoimmunologiczne. Polega to na rozpoznawaniu przez układ odpornościowy mężczyzny plemników jako ciała obce, przez co wytwarzane są przeciwko nim przeciwciała.

No comments so far.

Be first to leave comment below.