Rodzaje kataru u dziecka i sposoby jego leczenia Rodzaje kataru u dziecka i sposoby jego leczenia
Kataru dzieci może mieć różne przyczyny – zależnie od jego typu dobiera się także inne metody leczenia. Jak rozpoznać konkretne rodzaje kataru u dzieci... Rodzaje kataru u dziecka i sposoby jego leczenia

Kataru dzieci może mieć różne przyczyny – zależnie od jego typu dobiera się także inne metody leczenia. Jak rozpoznać konkretne rodzaje kataru u dzieci i jak dobrać właściwą kurację?

Nieżyt nosa, czyli katar najczęściej związany jest z infekcją wirusową, ale może mieć również inne przyczyny, na przykład bakterie oraz alergeny. W związku z tym wyróżniamy trzy główne typy kataru – wirusowy, bakteryjny oraz alergiczny. Jakie metody leczenia kataru u dzieci stosuje się wtedy najczęściej?

Katar wirusowy

Głównie jest konsekwencją grypy albo przeziębienia. Można rozpoznać go po wydzielinie wodnistej, śluzowatej w kolorze przezroczystym albo białawym. Infekcja może także przebiegać z podwyższoną temperaturą, dziecko częściej płakać, nie chcieć jeść i spać.

Najczęściej leczenie kataru wirusowego polega na stosowaniu kropli albo sprayów z roztworem soli mineralnych, na przykład soli morskiej jak Disnemar.pl. Roztwór ten jest całkowicie bezpieczny naturalny, może być stosowany nawet u niemowląt. Powoduje rozrzedzenie wydzieliny i usunięcie zanieczyszczeń z noska. Wspomaga nawilżenie i regeneracje śluzówki.

Katar bakteryjny

Katar tego rodzaju jest efektem infekcji bakteryjnych. Można odróżnić go od wirusowego po kolorze, ponieważ wydzielina ma wtedy częściej kolor żółtawy i zielonkawy. Infekcjom tym towarzyszą też bardziej nasilone objawy, w tym gorączka.

W tym przypadku zaleca się stosowanie antybiotyków. Stosuje się antybiotyki o szerokim spektrum działania lub wykonuje się badanie wymazu wydzieliny z nosa w celu dobrania najlepszego antybiotyku. Poza tym leczenie kataru może również być wspomagane sprayami z roztworem soli mineralnych.

Katar alergiczny

Trzeci rodzaj kataru jest konsekwencją alergii wziewnych – określany jest wtedy jako katar sienny. Najczęściej pojawia się w czasie pylenia roślin, ale może być też całoroczny w przypadku uczulenia na kurz, pierze, roztocza. Mogą towarzyszyć mu kichanie, zaczerwienienie oczu, łzawienie.

Do leczenia kataru alergicznego stosuje się głównie leki antyhistaminowe oraz sterydy. Wykorzystuje się też terapie odczulające. Można również stosować spray Disnemar.pl w celu złagodzenia objawów.

No comments so far.

Be first to leave comment below.