Sok w kartonie, nektar w butelce, a może owocowy napój domowym sposobem? Sok w kartonie, nektar w butelce, a może owocowy napój domowym sposobem?
Choć lubimy spożywać owoce w całości, to równie często wybieramy zrobione z nich soki i napoje różnego rodzaju. Gasimy w ten sposób pragnienie. Poza... Sok w kartonie, nektar w butelce, a może owocowy napój domowym sposobem?

Choć lubimy spożywać owoce w całości, to równie często wybieramy zrobione z nich soki i napoje różnego rodzaju. Gasimy w ten sposób pragnienie. Poza tym mamy możliwość zakosztowania w smakach i kompozycjach, których samodzielnie nie jesteśmy w stanie uzyskać. No bo w jaki sposób zrobić sok z kaktusa? Znawcy w tych tematach zapewne też się znajdą, jednak zdecydowana większość z nas stawia na gotowy produkt. Prosto, szybko i nierzadko tanio. A co z wartościami odżywczymi?

Sok przyrządzane w domu

Zacznijmy od soków przyrządzanych w domu. Do naszych szklanek trafiają bowiem nie tylko ciekawe smaki i najbardziej lubiane połączenia, ale przede wszystkim najwięcej witamin, minerałów czy tak ważnych enzymów. Zyskujemy na zdrowiu, czymś w rodzaju przekąski, co jest bardzo korzystne dla ludzkiego organizmu.

Jeszcze do niedawna stosowaliśmy głównie sokowirówki. Szybkie w pracy, jednak mające sporo wad, między innymi niemożność poradzenia sobie z uzyskaniem soku z kiełków, liści zielonych warzyw czy też najmniejszych i lekkich owoców. Dziś nasz wybór powinien padać na wyciskarki, przykładowo wyciskarki do owoców na WyciskarkiSokow.pl. Wynika to z faktu, że urządzenia te działają niemalże tak samo szybko, co tradycyjne sokowirówki, ale nie niszczą struktury owoców. Nie pozbawiają ich właściwości odżywczych i bogactwa tak ważnych enzymów, co zwykle ma miejsce w przypadku sokowirówek.

Sklepowe nektary, napoje i soki

W sklepach znajdziemy całe mnóstwo nie tylko soków, ale i nektarów oraz napojów. Powinniśmy zwracać uwagę na ich skład zawarty na opakowaniu. W ten sposób wiemy czy wybraliśmy ten prawdziwy i pełen wartości sok, czy też kolorową „wodę” obfitującą w sztuczne słodziki, barwniki i długą listę E.

Tylko soki 100% są odpowiednikiem tych przyrządzanych w domu, choć producenci stosują rozmaite zabiegi, by te 100% nie było prawdą, ale dla przeciętnego klienta pozostawało niezauważonym. Jeśli mimo wszystko zależy nam na soku, który zagości w szklance szybko i w rozsądnej cenie, możemy postawić na soki jednodniowe.

Nektary i napoje różnego rodzaju to barwne i zachęcające opakowania, od których najlepiej trzymać się z daleka.

Jak wybrać, ale się nie nabrać

Nie nabrać, a wybrać dobrze jest naprawdę łatwo. Wystarczy odrobina podstawowej wiedzy i przede wszystkim doza ograniczonego zaufania do pewnych produktów, które tak naprawdę z sokami mają niewiele do czynienia. Ponadto zapoznawanie się ze składami zawartymi na opakowaniach.

Na koniec możemy podsumować koszty związane z kupnem sprawdzonej wyciskarki i oczywiście surowców, a po drugiej stronie stawiając te, które do tej pory wydaliśmy na bezwartościowe płyny. Szybko przekonamy się na własnej skórze, że raz przyrządzając domowy sok, już nigdy więcej nie zechcemy kupić tego sklepowego.

No comments so far.

Be first to leave comment below.