W jaki sposób należy opiekować się osobami starszymi? W jaki sposób należy opiekować się osobami starszymi?
Cierpliwość, zrozumienie, empatia oraz zaangażowanie – opieka nad osobami starszymi to zajęcie wymagające od nas odpowiedniego podejścia, ale też cech, które powinniśmy posiadać, aby... W jaki sposób należy opiekować się osobami starszymi?

Cierpliwość, zrozumienie, empatia oraz zaangażowanie – opieka nad osobami starszymi to zajęcie wymagające od nas odpowiedniego podejścia, ale też cech, które powinniśmy posiadać, aby osoba starsza otrzymała odpowiednie wsparcie. Coraz częściej dzieci mających starszych rodziców stają przed trudnym wyborem – czy zrezygnować z pracy i rozwoju zawodowego czy też rozpocząć współpracę z opiekunem osób starszych.

Decydując się na sprawowanie opieki nad osobą starszą, trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach, które ułatwiają współpracę i pozwalają na czerpanie satysfakcji z wykonywanych obowiązków.

Harmonogram dnia

Seniorzy niekiedy pomimo podobnego wieku bardzo różnią się od siebie. Jedni w wieku 70 lat mogą być w pełni sprawni i samodzielnie o siebie zadbać, podczas gdy inni z powodu wielu chorób nie są w stanie zrobić zakupów bądź też nie pamiętają o zażyciu leków. Opieka nad osobami starszymi powinna zostać poprzedzona stworzeniem planu dnia. Dzięki temu możliwe będzie efektywne wykorzystanie czasu spędzonego z seniorem bez konieczności całodniowej opieki. Wspólnie ustalcie, co osoba starsza może wykonać sama, a przy jakich czynnościach potrzebuje Twojej pomocy.

Wsparcie i pomoc

Osoby starsze w zależności od stopnia sprawności mogą niektóre czynności wykonywać same. Nie należy ich w tym wyręczać i zniechęcać do tego. Opieka nad osobami starszymi ma polegać na pomocy, a niekoniecznie na całkowitym pozbawieniu ich swoich codziennych obowiązków. Mogąc zrobić coś samemu, czują się bardziej wartościowi, co ma duże znaczenie dla ich komfortu psychicznego.

Zdrowie ciała i umysłu

Opieka nas osobami starszymi polega na pomocy w codziennych czynnościach, podawaniu leków, robieniu zakupów, przygotowywaniu posiłków, ale również na wspólnych spacerach i spędzaniu czasu wolnego. Jeżeli stan zdrowia seniora, pozwala na aktywność fizyczną, należy to wykorzystać i zachęcać go np. do marszu z kijkami czy pływania. Im osoba jest starsza, tym jego sprawność intelektualna jest coraz mniejsza. Gry planszowe, krzyżówki lub szachy pomogą zachować ją znacznie dłużej.

No comments so far.

Be first to leave comment below.