Stulejka jest dość wstydliwym problemem zdrowotnym, niemniej jednak, nie można w żaden sposób zaniedbać jej leczenia. Aby jednak wiedzieć, jak leczyć stulejkę, należy dowiedzieć się najpierw, jakie dokładne są jej objawy oraz kiedy zdecydowanie powinniśmy się udać do lekarza. Dobrze jest też wiedzieć, czym dokładnie jest stulejka. Na wszystkie zadane powyżej pytania, odpowiedź znajdziecie Państwo w naszym artykule. Ufamy, że okaże się on bardzo pomocny, jeśli chodzi o podjęcie skutecznych metod radzenia sobie z tą dolegliwością.
Czym dokładnie jest stulejka?
Zanim przejdziemy do szczegółowego omówienia metod związanych z leczeniem stulejki, warto wiedzieć, czym dokładnie jest stulejka. Najprościej rzecz ujmując, stulejka jest schorzeniem, które polega na tym, że zwężeniu (w skutek nabyty lub wrodzony) ulega napletek penisa. W efekcie, niemożliwe staje się zsunięcie napletka poza żołądź. Wyróżniamy kilka rodzajów stulejki. Pierwszym z nich, jest stulejka całkowita. Czym dokładnie jest stulejka całkowita? Jest to stan, w którym zwężenie napletka uniemożliwia całkowicie jego zsuniecie, zaś stulejka częściowa pozwala w utrudniony sposób zsunąć napletek lub tylko jego część. Drugim rodzajem stulejki, jest stulejka fizjologiczna, czyli sytuacja występująca u małych chłopców, która jest procesem przejściowym i zanika samoistnie około 3 roku życia. Należy być jednak bardzo ostrożnym, jeśli chodzi o stulejkę fizjologiczną. Jeśli nie zniknie samoistnie, może się ona przerodzić w stulejkę patologiczną. Dlatego też, należy bardzo dokładnie obserwować rozwój stulejki fizjologicznej, aby nie przerodziła się ona we wspomnianą wcześniej stulejkę patologiczną.
Jakie są przyczyny stulejki?
Jeśli chodzi o stulejkę, to jej przyczyny mogą być bardzo zróżnicowane. Może być to schorzenie wrodzone – które samoistnie zaniknie do 3 roku życia, ale może być to także schorzenie nabyte. W tym przypadku, jedną z najczęstszych przyczyn, jeśli chodzi o pojawienie się stulejki, jest brak higieny, cukrzyca oraz liszaj twardzinowy. Dlatego też, zachowanie odpowiedniej higieny narządów rozrodczych u mężczyzn jest kluczowe, jeśli chcemy uniknąć tego schorzenia.
Leczenie stulejki – co musisz o tym wiedzieć?
Jeśli chodzi o metody związane z leczeniem stulejki, to w pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na ten jej rodzaj, który określany jest jako wrodzony. W takim przypadku, nie podejmuje się leczenia do 3 roku życia. Jeśli do tego czasu stulejka nie zaniknie, wówczas konieczne będzie podjęcie odpowiednich kroków związanych z jej wyleczeniem. W przypadku, kiedy stulejka jest schorzeniem nabytym, wówczas jak najszybsze podjęcie kroków związanych z jej leczeniem, będzie dla nas kluczowe. Z reguły stulejkę usuwa się chirurgicznie. Jest to prosty zabieg, polegający na wykonaniu plastyki napletka. Wykonuje się go pod znieczuleniem, zatem pacjent nie odczuwa praktycznie żadnego bólu. Musimy jednak pamiętać o tym, aby po wykonaniu zabiegu, zaniechać na jakiś czas stosunków płciowych. Okolice napletka są bardzo delikatne a ich gojenie się – czasochłonne. Musimy zatem zadbać o to, aby proces rekonwalescencji także miał odpowiednią długość. Dokładny opis zabiegu usunięcia stulejki znajdziemy w artykule „Stulejka zabieg – operacja stulejki u dorosłych„.
Pamiętając o wszystkich wskazanych w powyższym artykule cechach, z całą pewnością będziemy w stanie podjąć odpowiednie kroki mające na celu właściwe wyleczenie tego schorzenia. Ignorowanie go, może okazać się dla nas tragiczne w skutkach. Właśnie z tego względu szybkie podjęcie działań jest takie istotne. Dotyczy to zarówno stulejki wrodzonej, jak również nabytej.
No comments so far.
Be first to leave comment below.