Trening obwodowy – zdaj się na intensywność Trening obwodowy – zdaj się na intensywność
Trening obwodowy jest dobrym sposobem na znaczne poprawienie wytrzymałości, siły, na zmniejszenie wagi oraz wyrzeźbienie ciała. Trening ten jest mało powszechny wśród osób lubiących... Trening obwodowy – zdaj się na intensywność

Trening obwodowy jest dobrym sposobem na znaczne poprawienie wytrzymałości, siły, na zmniejszenie wagi oraz wyrzeźbienie ciała. Trening ten jest mało powszechny wśród osób lubiących bardziej wymagające zajęcia fitness. Być może jego mała popularność wynika z faktu, że jest to trening trudny i wymagający dużego wysiłku – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Jest tak, ponieważ pomimo tego, że trwa on zazwyczaj zaledwie 30 minut, to jest to czas bardzo intensywnej pracy, często ponad granice maksymalnej wytrzymałości. Osoby, które przychodzą na niego pierwszy raz do klubu fitness, czy innych miastach, gdzie w harmonogramy zajęć są bardzo bogate i mają w swojej ofercie również obwodówkę, zazwyczaj tracą oddech, są zlane potem tak bardzo, jakby dopiero co wyszły spod prysznica, a wyjście po schodach po treningu wydaje się być niemożliwe. Niemniej jednak, opłaca się podjąć taki wysiłek, bowiem efekty mogą naprawdę pozytywnie zaskoczyć.

Na czym właściwie polega trening obwodowy?

Jest to trening angażujący do pracy poszczególne partie ciała – ręce, barki i klatkę piersiową, następnie – brzuch i kręgosłup a na koniec – pośladki i nogi. Ćwiczenia zazwyczaj wykonywane są w oparciu o masę własnego ciała, wspartą jakimiś obciążeniami. Niemniej jednak, nigdy nie są to ćwiczenia izolowane. Chodzi o to, aby zaangażować wszystkie mięśnie – łącznie z tymi głębokimi. Trening obwodowy skutkuje znaczną poprawą wydolności oddechowo – krążeniowej oraz realnie wzmacnia siłę całego organizmu. Co więcej, pozwala na zrzucenie wagi i wyrzeźbienie ciała.

Jak ćwiczyć obwodówkę?

Poszczególne ćwiczenia wykonuje się po kolei w trzech obwodach – po około minucie na każdej stacji. Trudność i ciężar ćwiczeń powinny być dobrane indywidualnie. Zasadą jest, aby wkładać w ćwiczenia  dużo wysiłku i aby trenowanie sprawiało delikatną trudność. Pomiędzy obwodami przerwa nie powinna być zbyt długa, chodzi bowiem o to aby poza siłą wyćwiczyć także kondycję i przyzwyczaić serce do wzmożonej pracy. Trening obwodowy jest bardzo podobny do crossfitu – z tą różnicą, że crossfit może on być o wiele krótszy oraz przerwy pomiędzy poszczególnymi seriami ćwiczeń mają być na tyle długie, aby doprowadzić do uspokojenia tętna. W obwodowym – wprost przeciwnie – ćwiczy się bez przerwy, nie raz w granicach tętna maksymalnego.

Gdzie ćwiczyć?

Nie ma żadnych przeciwwskazań aby wykonywać ten trening w domowym zaciszu. Ćwiczenia mogą opierać się w całości na ruchach angażujących tylko osobisty ciężar – odpowiednio dobrane mogą być równie skuteczne, jak te ze specjalistycznym sprzętem fitness. Jednakże kluby fitness zazwyczaj są lepiej wyposażone i dzięki dostępnych na nich sztangach, workach, hantlach, pasach do TRX ma się szansę na dobranie różnorodnych ćwiczeń. Co więcej, w klubie fitness trening obwodowy bywa często prowadzony przez profesjonalnego trenera fitness. Dzięki jego doświadczeniu można osiągać lepsze wyniki oraz dobierać ćwiczenia odpowiednio do swojego poziomu zaawansowania. Są to także zazwyczaj treningi grupowe, dlatego też dla niektórych może to stanowić motywację do dawania z siebie więcej niż zazwyczaj.

Trening obwodowy to świetny rodzaj aktywności dla każdego, kto lubi ćwiczyć intensywnie i chciałby, aby jego plan treningowy był możliwie jak najbardziej elastyczny – dopasowany do miejsca, w którym aktualnie się znajduje. Jedyne, co jest potrzebne do jego wykonania, to odrobina motywacji i energii.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem CityFit

No comments so far.

Be first to leave comment below.