Kiedy warto odwiedzić kardiologa i wykonać podstawowe badanie diagnostyczne? Kiedy warto odwiedzić kardiologa i wykonać podstawowe badanie diagnostyczne?
Problemy z sercem mogą pojawić się w każdym wieku – wystarczy nieodpowiednia dieta, długotrwały stres i używki. Połowa Polaków umiera z powodu chorób serca... Kiedy warto odwiedzić kardiologa i wykonać podstawowe badanie diagnostyczne?

Problemy z sercem mogą pojawić się w każdym wieku – wystarczy nieodpowiednia dieta, długotrwały stres i używki. Połowa Polaków umiera z powodu chorób serca i naczyń krwionośnych, dlatego właśnie tak ważna jest profilaktyka. Kiedy warto odwiedzić lekarza kardiologa i wykonać podstawowe badanie diagnostyczne, czyli lipidogram?

Kiedy umówić się na wizytę do lekarza kardiologa?

Rozpoznawaniem i leczeniem chorób układu sercowo-naczyniowego zajmuje się lekarz kardiolog. Kiedy powinieneś umówić się do niego na wizytę? Na problemy z sercem wskazuje wiele objawów. Poniższe zestawienie przedstawia najczęściej spotykane symptomy sygnalizujące powikłania z układem sercowo-naczyniowym:

  • podwyższone ciśnienie tętnicze,
  • pojawiające się od czasu do czasu bóle w klatce piersiowej,
  • duszności, które pojawiają się nawet podczas odpoczynku,
  • kołatanie serca lub poczucie, że serce nie pracuje miarowo,
  • obrzęki wokół kostek stóp lub na nogach.

Pacjenci do kardiologa najczęściej trafiają sami (wówczas, gdy zauważają niepokojące objawy) lub otrzymują skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu (gdy zaniepokoi go chociażby podwyższone ciśnienie tętnicze). Ciągłe bagatelizowanie wyżej wymienionych objawów tylko pogarsza sytuację. Unikanie gabinetu lekarza kardiologa to w tym przypadku najgorsza z możliwych postaw.

Problemy z sercem – czy to może być niewydolność serca?

Szacuje się, że tylko w Europie niewydolność serca zdiagnozowano u około piętnastu milionów osób. Aby kardiolog mógł stwierdzić, czy cierpisz na niewydolność serca, konieczne będzie przeprowadzenie badań. W tej sytuacji podstawową kwestią będą badania krwi. Mimo że choroba jest poważna, przestrzeganie zaleceń lekarza, przyjmowanie leków i prowadzenie higienicznego trybu życia, czyli przestrzeganie diety i bycie aktywnym fizycznie, minimalizuje możliwość wystąpienia powikłań.

No comments so far.

Be first to leave comment below.