Wszystko co warto wiedzieć o raku prostaty Wszystko co warto wiedzieć o raku prostaty
Rak prostaty, nazywany również rakiem stercza lub gruczołu krokowego, należy do najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych dotykających panów. W Polsce wśród nowotworów rozpoznawanych u mężczyzn zajmuje... Wszystko co warto wiedzieć o raku prostaty

Rak prostaty, nazywany również rakiem stercza lub gruczołu krokowego, należy do najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych dotykających panów. W Polsce wśród nowotworów rozpoznawanych u mężczyzn zajmuje on drugie miejsce, zaraz po raku płuc i stanowi ponad 13% zachorowań.

Statystyki w naszym kraju wskazują, że w ostatnich latach rośnie nie tylko ilość przypadków raka prostaty, ale także jego śmiertelność. Związane jest to przede wszystkim z wciąż słabo rozwiniętym programem diagnostyki i profilaktyki tej choroby oraz z wydłużającą się średnią życia. Nie bez wpływu pozostaje też niechęć mężczyzn do regularnych badań, które nie należą do najprzyjemniejszych. Regularne wizyty u urologa umożliwiają wczesne wykrycie raka prostaty i zastosowanie odpowiedniej terapii, co zwiększa szanse całkowitego wyleczenia.

Czynniki zwiększające ryzyko rozwoju raka prostaty

Im jesteśmy starsi tym większe ryzyko zachorowania. Statystyki wskazują, że od ukończenia 50 roku życia z każdym rokiem wzrasta. Szacuje się, że aż 87% przypadków tej choroby występuje po 60 roku życia.

Ważnym czynnikiem ryzyka rozwoju są predyspozycje genetyczne. Szczególnie narażone są osoby u których w rodzinie rak prostaty wystąpił u więcej niż jednego członka rodziny, zwłaszcza jeżeli osoby te miały poniżej 55 roku życia. Co może być zaskakujące, do grupy obciążonej genetycznie należą również mężczyźni, u których w rodzinie występowały nowotwory piersi czy jajnika. Okazuje się, że mutacje genów zwiększające ryzyko tych chorób u kobiet odgrywają także ważną rolę w rozwoju raka prostaty.

Często rak prostaty diagnozowany jest u mężczyzn z nadwagą. Prawdopodobnie związane jest to z zaburzeniami hormonalnymi, które występują przy nadmiernej masie ciała.

Objawy i diagnostyka raka prostaty

W początkowych etapach rozwoju rak prostaty nie wywołuje żadnych zauważalnych czy  niepokojących objawów. Wówczas wykrycie zaburzeń możliwe jest zazwyczaj jedynie poprzez wykonanie testu PSA. PSA to antygen specyficzny dla gruczołu prostaty, obecny również we krwi zdrowych mężczyzn. Wzrost jego stężenia we krwi obserwuje się w przypadku przerostu gruczołu prostaty lub rozwoju choroby nowotworowej. Test PSA wykonywany jest zazwyczaj po lub przed badaniem per rectum (badanie palcem przez odbytnicę), które pozwala urologowi manualnie wykryć zgrubienia czy powiększenie gruczołu.

Wraz z rozwojem choroby dochodzi do wystąpienia dolegliwości, które zaczynają być zauważalne i często przypominają objawy towarzyszące łagodnemu przerostowi gruczołu prostaty (zmiana niezłośliwa). Do objawów tych należą zaburzenia funkcjonowania układu moczowego jak:

– pieczenie lub ból w trakcie oddawania moczu

– częstsza potrzeba oddawania moczu nocą

– krew w moczu

– utrata kontroli nad oddawaniem moczu

Do objawów towarzyszących rozwojowi nowotworu prostaty należą również zaburzenia związane z układem płciowym:

– trudności z erekcją

– krew w nasieniu

– bolesne ejakulacje

W przypadku bardziej zaawansowanej choroby mogą pojawiać się również objawy obserwowane w innych częściach organizmu. Rak prostaty znany jest przede wszystkim z tego, że często towarzyszą mu przerzuty na tkankę kostną. Dlatego chora osoba odczuwa bóle kości czy np. ból okolic miednicy. W przypadku podejrzenia nowotworu gruczołu krokowego lekarz urolog kieruje chorego na badania USG lub inne badania obrazowe (np. rezonans magnetyczny). Wykonywana jest również biopsja chorych tkanek, by określić poziom zaawansowania zmiany i ewentualną złośliwość nowotworu.

Dlaczego warto regularnie bywać u urologa?

Regularne wizyty u urologa (2 razy do roku) wskazane są przede wszystkim dla wszystkich mężczyzn, którzy ukończyli  50-ty rok życia. W przypadku, gdy znajdują się oni w grupie ryzyka profilaktykę powinni rozpocząć wcześniej, po ukończeniu 40-stego roku życia. Nowotwór prostaty, jak już wspomniano, na początkowych etapach nie daje żadnych objawów i jego wykrycie możliwe jest jedynie poprzez badania profilaktyczne jak test PSA. Gdy choroba zostanie zdiagnozowana na wczesnym lub średnim stopniu zaawansowania wówczas istnieje największa szansa na całkowite wyleczenie. Wówczas często wystarcza wycięcie chorego gruczołu wraz z otaczającymi tkankami lub radioterapia. W przypadku bardziej zaawansowanego nowotworu, często już z przerzutami, leczenie jest zwykle znacznie trudniejsze, a rak prostaty staje się chorobą przewlekłą. Stosowane wówczas metody nie prowadzą do wyleczenia, a do przedłużenia życia chorego.

Regularne wizyty u urologa pozwalają na wykrycie nowotworu już w stadium bezobjawowym, możliwym do całkowitego wyleczenia. Dlatego warto wyzbyć się uprzedzeń do wizyt w gabinecie urologicznym i dla własnego dobra rozpocząć regularną diagnostykę.

No comments so far.

Be first to leave comment below.