Wirusowe zapalenie gardła – przyczyny, objawy, leczenie Wirusowe zapalenie gardła – przyczyny, objawy, leczenie
Chorób i dolegliwości, które często dotykają maluchy i powodują strach i stres u rodziców jest niekończąca się lista. Począwszy od często występującej u noworodków... Wirusowe zapalenie gardła – przyczyny, objawy, leczenie

Chorób i dolegliwości, które często dotykają maluchy i powodują strach i stres u rodziców jest niekończąca się lista. Począwszy od często występującej u noworodków ciemieniuchy kończąc na tytułowym wirusowym zapaleniu gardła, które dotyka dzieci w każdym wieku. Nie ochronimy naszych maluchów przed wszystkimi chorobami, ale możemy opanować sztukę rozpoznawania tych najczęstszych.

Przyczyny i objawy wirusowego zapalenia gardła

Przyczyn jest wiele, ale tymi najczęstszymi jest zwykłe osłabienie organizmu i odporności dziecka głównie w okresie jesienno- zimowym i wczesną wiosną. To wtedy najwięcej ludzi choruje, kicha i prycha, a wirusy łapie się niestety z powietrza. Objawów tak, jak przyczyn, jest wiele: brak apetytu, płaczliwość, rozdrażnienie, katar, kaszel (szczególnie ten suchy), zatkany nos, ból głowy i mięśni, trudności w połykaniu, ból gardła, ślinotok, chrypka czy obrzęk i zaczerwienienie błony śluzowej. Jak widać, są to objawy grypopodobne. Pamiętajmy jednak, że przy grypie pojawia się dość wysoka gorączka i z reguły nie występuje suchy, przechodzący w mokry, kaszel. Wirusowego zapalenia gardła nie wolno bagatelizować, ponieważ nieleczone może przerodzić się w anginę.

Leczenie

Przy wirusowej postaci zapalenia gardła skupiamy się głównie na leczeniu uciążliwych objawów. Bardzo często wystarczają delikatne leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe lub domowe sprawdzone przez wiele pokoleń sposoby, które wykluczają antybiotykoterapię. Szybka reakcja pozwoli nam zatrzymać rozwój bakterii i nie dopuścimy do bakteryjnego zapalenia gardła, które bardzo szybko zaczyna być uciążliwą, nieprzyjemną i z reguły bardzo bolącą anginą.

Jeśli jednak objawy utrzymują się dłużej niż tydzień lub pojawia się:

– ból ucha,

– odmowa jedzenia i picia,

– dziecko ma mniej niż 3 lata,

– wysypka,

– ból gardła jest kolejny w krótkim czasie,

– wysoka temperatura (38,5 stopnia),

to należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty! Ze wszystkimi szczegółami warto zapoznać się na www.zdrowemaluchy.pl.

No comments so far.

Be first to leave comment below.