Wole guzkowe tarczycy – przyczyny, objawy i leczenie Wole guzkowe tarczycy – przyczyny, objawy i leczenie
Nie zawsze dają o sobie znać i w większości przypadków nie wywołują też negatywnych stanów zdrowotnych. Mowa o wolach guzkowych gruczołu tarczycy. Sprawdź, czym... Wole guzkowe tarczycy – przyczyny, objawy i leczenie

Nie zawsze dają o sobie znać i w większości przypadków nie wywołują też negatywnych stanów zdrowotnych. Mowa o wolach guzkowych gruczołu tarczycy. Sprawdź, czym są, jak się je diagnozuje i czy konieczne jest ich eliminowanie?

Wole tarczycowe – co to jest?

Wole tarczycowe to nic innego jak guzki, które doprowadzają do powiększenia gruczołu. Guzki zazwyczaj mają charakter łagodny, nie są to zmiany nowotworowe. Mogą jednak prowadzić do zaburzeń hormonalnych, przede wszystkim pobudzają gruczoł do nadprodukcji hormonów, które mają wpływ na cały organizm. W największej ilości przypadków są to jednak wole obojętne, które nie mają działania negatywnego.

Dlaczego powstają guzki tarczycowe?

Specjaliści uznają, że w największej ilości przypadków wole tarczycowe są wynikiem niedoboru jodu. Pacjenci mogą mieć również predyspozycje genetyczne co do ich powstawania. Uznaje się również, że guzki mogą powstawać w wyniku nadmiernego palenia papierosów albo chorób autoimmunologicznych.

Jakie są objawy występowania woli tarczycowych?

Najczęściej wole obojętne nie dają żadnych objawów, które w prosty sposób pozwalałyby zdiagnozować tego rodzaju dysfunkcję pracy gruczołu tarczycy. Wtedy jedyną opcją jest wykonanie usg tarczycy. Warszawa i inne miasta w naszym kraju na szczęście dysponują wystarczającą liczbą placówek, w których takowe można bez problemu wykonać. Zaleca się zresztą, by badanie ultrasonograficzne gruczołu tarczycy każdy z nas realizował rutynowo przynajmniej raz w roku.

W przypadku woli toksycznych, czyli tych, które mogą dawać objawy w postaci nadprodukcji hormonów, może dojść do powiększenia całej tarczycy i właśnie taki symptom może być sygnałem do odbycia wizyty u endokrynologa oraz przeprowadzenia podstawowych badań diagnostycznych.

Jak poprawnie zdiagnozować wole tarczycowe?

Guzki tarczycy najczęściej są niewyczuwalne, więc nie da się ich zbadać palpacyjnie poprzez dotykanie szyi. Najczęściej wole tarczycowe diagnozowane są poprzez realizację badania usg tarczycy. Warszawa jest tylko jednym z wielu miast, w którym takowe można wykonać. Pamiętajmy, że badanie ultrasonograficzne jest refundowane, a więc można je wykonać bezpłatnie. Pacjenci powinni jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ mogą oczekiwać w długich kolejkach. Alternatywą są badania wykonywane w prywatnych klinikach, które można zrealizować natychmiast i przy wykorzystaniu najlepszego sprzętu.

Czy wole tarczycy się leczy?

Chociaż wole najczęściej nie przyczyniają się do większych problemów zdrowotnych, to warto się ich pozbyć. Istnieje ryzyko, że nawet te obojętne zmienią swój charakter na złośliwy. Jeszcze do niedawna stosowano terapie jodem albo farmakoterapię lewotyroksyną. Dzisiaj zaleca się po prostu zabieg operacyjny, który polega na wycięciu powstałych na gruczole tarczycy zmian. Podstawą jest regularna obserwacja guzków i właściwa reakcja, kiedy te osiągną już spore rozmiary, kwalifikujące chorego do zabiegu.

No comments so far.

Be first to leave comment below.