Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – czym jest i jak je leczyć? Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – czym jest i jak je leczyć?
Brak apetytu, intensywne bóle brzucha, nieustająca biegunka – znasz te dolegliwości? To niektóre z objawów wrzodziejącego zapalenia jelita grubego! Sprawdź, jakie inne symptomy towarzyszą... Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – czym jest i jak je leczyć?

Brak apetytu, intensywne bóle brzucha, nieustająca biegunka – znasz te dolegliwości? To niektóre z objawów wrzodziejącego zapalenia jelita grubego! Sprawdź, jakie inne symptomy towarzyszą tej chorobie, co ją powoduje i jak ją leczyć.

Jakie są przyczyny wrzodziejącego zapalenia jelita grubego?

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego, czyli WZJG, jest chorobą autoimmunologiczną. W dużym skrócie oznacza to, że organizm i jego układ odpornościowy reaguje na bodźce, które odczytuje jako zagrożenie – a które powinny być mu całkowicie obojętne. Przez tę reakcję dochodzi do stanu zapalnego błony śluzowej jelita grubego.

Dlaczego zdarza się, że organizm broni się w taki sposób przed czymś, co nie jest dla niego groźne? Tego lekarze wciąż do końca nie wiedzą, badania nadal trwają. Wiadomo, że predyspozycje do WZJG można dziedziczyć genetycznie. Wiadomo też, że zachorowaniu sprzyjają niezdrowe odżywianie oraz zaburzenia składu mikroflory jelit, powodujące ich infekcje.

Sprawdź inne powody, dla których właściwy skład flory bakteryjnej jelit jest tak istotny!

Objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

WZJG jest chorobą, którą niełatwo jest rozpoznać. Rozwija się powoli wewnątrz organizmu, stan zapalny błony śluzowej jelita grubego powoduje dalsze uszkodzenia. Powstają bolesne nadżerki i owrzodzenia, pseudopolipy oraz inne zmiany. Pękają, krwawią – i zazwyczaj dopiero wtedy możemy w ogóle podejrzewać, że cierpimy na WZJG.

Krew z pękających zmian wewnątrz jelita grubego przedostaje się do kału. W tym samym czasie stan zapalny niszczy mikroflorę jelit, powodując takie objawy jak ból brzucha, utrata apetytu, biegunka. Czasem wszystkie te dolegliwości powodują stany gorączkowe lub gorączkę, chorzy często także znacznie tracą na wadze.

Sposoby leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Objawy, które jest w stanie zauważyć chory nie wskazują jednoznacznie jedynie na WZJG, dlatego tylko lekarz jest w stanie postawić prawidłową diagnozę. Dokonywane są różnego typu badania laboratoryjne, a na podstawie ich wyników ukierunkowywane jest całe leczenie. Terapia w przypadku WZJG ma na celu jedynie utrzymanie stanu bez niszczących organizm ataków choroby.

Leczenie wspiera się preparatami wspomagającymi przywracanie właściwej flory jelit, np. Lactoral IBD. Więcej na ten temat przeczytaj na www.lactoral.pl.

No comments so far.

Be first to leave comment below.