Wybór sprzętu rehabilitacyjnego Wybór sprzętu rehabilitacyjnego
Zdarza się, że w wyniku urazu, choroby czy operacji zmuszeni jesteśmy do podjęcia się długiej, często bolesnej rehabilitacji. To, jakie będą jej efekty i... Wybór sprzętu rehabilitacyjnego

Zdarza się, że w wyniku urazu, choroby czy operacji zmuszeni jesteśmy do podjęcia się długiej, często bolesnej rehabilitacji. To, jakie będą jej efekty i jak szybko wrócimy do zdrowia zależy nie tylko od profesjonalnej opieki rehabilitanta, ale również od prawidłowego doboru sprzętu rehabilitacyjnego, a tutaj często pojawiają się dylematy jakimi czynnikami kierować się przy jego wyborze?

Użytkownik

Najważniejszym aspektem wyboru sprzętu rehabilitacyjnego jest użytkownik i jego potrzeby. Cechy takie jak wzrost, waga, wiek czy zakres ruchu, jaki wykonuje osoba poszkodowana mają duże znaczenie. Wybrane przyrządy powinny służyć za wsparcie na drodze odzyskania sprawności. Źle dopasowane mogą przysporzyć nam problemów, a nawet pogłębić kontuzję. Wybierając sprzęt z myślą o emerycie należy zwrócić uwagę na takie szczegóły jak np. dopasowanie sprzętu do potrzeb i zakresu ruchu starszej osoby oraz czy może korzystać z niego samodzielnie. Zbyt skomplikowane funkcje, mogą utrudnić korzystanie z produktu. Popularnymi udogodnieniami w sprzętach dla pacjentów tej kategorii wiekowej są np. wyprofilowane względem dłoni uchwyty (np. przy kulach) oraz gumowe nakładki, które mają zapobiegać poślizgom na gładkich powierzchniach. Seniorzy potrzebują poczucia, że w razie potrzeby są asekurowani przez sprzęt, którego używają.

Cena

Jeżeli zależy nam na ekonomicznych rozwiązaniach przy wyborze sprzętu rehabilitacyjnego,  najlepiej skontaktować się z profesjonalnym sklepem medycznym, gdzie uzyskamy informację na temat potrzebnego nam sprzętu, który nie tylko będzie spełniał swoje zadanie, ale również będzie w odpowiedniej cenie. Wiadomo, że na zdrowiu nie powinno się oszczędzać, oczywiście można, ale z głową.

Jakość

Sprzęt rehabilitacyjny powinien zapewniać poczucie bezpieczeństwa, a także umożliwiać jak najlepszą wygodę użytkowania. Powinien więc być odporny na uszkodzenia i wytrzymały w najbardziej wymagających sytuacjach. Materiał, z którego będzie stworzony powinien gwarantować stabilność na każdym rodzaju powierzchni.

Wygoda i lekkość

Ortotyka to nauka, która uczy, że na wybór sprzętu rehabilitacyjnego nie ma wpływu jedynie jego zadanie, ale również rodzaj problemu zdrowotnego i zalecenie lekarza względem pacjenta. Obecnie na rynku wybór sprzętu jest na tyle duży, że nawet najbardziej wybredny i wymagający pacjent będzie w stanie znaleźć dla siebie sprzęt zarówno wygodny, jak i zgodny z opinią lekarza. Warto przed zakupem dokładnie przejrzeć ofertę producentów pod kątem znalezienia jak najlżejszego i najwygodniejszego dla siebie rozwiązania. Takiego porównania najlepiej dokonać w Internecie, ponieważ w stacjonarnych sklepach nie znajdziemy wszystkich dostępnych modeli. Natomiast na stronach internetowych z reguły dostępna jest pełna oferta. Dobór odpowiedniego sprzętu korzystnie wpłynie na samopoczucie pacjenta, a jest to przecież tak samo ważnym aspektem jak pomoc samego fizjoterapeuty. Warto o tym pamiętać, w końcu zdrowie jest najważniejsze.

Artykuł został opracowany przy współpracy ze sklepem medyczno-ortopedycznym Visamed, który prowadzi również wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego.

No comments so far.

Be first to leave comment below.