Jak zrozumieć seniora z demencją? Jak zrozumieć seniora z demencją?
Bardzo często wśród osób starszych mamy do czynienia z demencją. Wówczas to pamięć zatrzymuje się w wieku 12-18 lat. Zrozumienie seniora z demencją może... Jak zrozumieć seniora z demencją?

Bardzo często wśród osób starszych mamy do czynienia z demencją. Wówczas to pamięć zatrzymuje się w wieku 12-18 lat. Zrozumienie seniora z demencją może być problemem i utrudnia komunikację z chorym. Jak radzić sobie w takiej sytuacji?

Proces przebiegu demencji u osób starszych

W początkowym stadium demencji starczej osoba chora ma problem z odnalezieniem właściwych słów. Nie może przypomnieć sobie imion dzieci, czy też adresu zamieszkania. Dodatkowo łatwo traci mechanizmy obronne, upada, zaś osoby bliskie stają się zupełnie obce. Z upływem czasu senior zapomina o podstawowych czynnościach życiowych. Nie wie, dlaczego odczuwa ssanie w żołądku i jak je zaspokoić, ma jedzenie, ale nie wie w jaki sposób go użyć. W ostatnim stadium demencji owe problemy tylko się pogarszają i stanowią problem nie tylko osoby starszej, ale całej rodziny. Osoby bliskie czują, że wraz z upływem czasu, utrata seniora staje się coraz bardziej widoczna. Co więcej seniorzy często reagują agresywnie na bliskie osoby. Niekiedy posądzają swoich opiekunów o kradzież, sugerują, że lek to trucizna, a wręcz nie rozpoznają członków rodziny.

W jaki sposób zrozumieć chorego?

Seniorzy z demencją żyją w zupełnie innej rzeczywistości. Osoby te żyją w świecie równoległym, wracają do przeszłości, do chwili, kiedy miały 12 – 18 lat. Wydaje im się, że są osobami młodymi, mają męża, nadchodzi dzień ślubu, a czasem wracają aż do okresu, kiedy chodziły do szkoły lub przedszkola.

Jeżeli chcemy utrzymać kontakt z osobą chorą na demencję wówczas nie możemy sprzeciwiać się rzeczywistości, w której żyje. Przekonanie jej, że mamy rok 2017 a nie 1983 jest niemożliwe, a tylko wywoła w niej złość i gniew.

Nader wielkim problemem są ucieczki osób starszych z domów lub placówek opiekuńczych. Osoba z demencją chce wrócić do rodzinnego domu, do matki ojca, którzy często już nie żyją. Powtarzane są w kółko słowa „muszę wrócić”. Jeśli chcemy przekonać ją, że sytuacja się zmieniła poniesiemy klęskę, a także możemy spodziewać się, że będzie starała się samodzielnie uciec do dawnych krewnych. Lepiej zgodzić się i powiedzieć, że w pierwszej kolejności przygotujecie na przykład obiad, a potem odwieziemy seniora do miejsca, do którego chce się udać. Ważne, aby odnosić się do chorego z miłością, przekazywać pozytywną energię. Musi czuć się kochany i akceptowany.

Osoby z demencją to problem rodzin. Senior potrzebuje ciągłej opieki, troski i uwagi. Niestety opiekunowie rzadko mogą liczyć na wdzięczność. Warto zapisać się do grup wsparcia. Tutaj uzyskamy szczegółowe porady, jak opiekować się chorym i jak rozumieć jego potrzeby.

Źródło: teleopieka.com.pl

No comments so far.

Be first to leave comment below.