Niewysypianie się, bóle głowy, brak koncentracji uwagi i problemy z pamięcią, to tylko niektóre dysfunkcje, jakie występują w wyniku chrapania.
Okazuje się, że osoba, która chrapie, nie może uzyskać kojącego snu, ale także skutecznie przeszkadza spać innym domownikom. O ile sam chrapiący nierzadko nie ma nawet świadomości, że chrapie, to niestety jego bliscy wiedzą o tym doskonale. To ogromny problem, który przyczynia się do dyskomfortu codziennego funkcjonowania. Co więcej, chrapiący może jednocześnie borykać się z bezdechami sennymi, które są już zagrożeniem życia. Chrapanie należy więc bezsprzecznie zwalczać, nie ma mowy o bagatelizowaniu tej dolegliwości. Dzisiaj można to na szczęście robić skutecznie, a do wyboru mamy co najmniej kilka metod terapeutycznych.
Dlaczego chrapiemy?
Okazuje się, że z chrapaniem borykają się przede wszystkim mężczyźni. Wpływ na powstawanie tej problematycznej dolegliwości ma również wiek. Przyczyną jest najczęściej problem wiotczenia mięśni podniebienia oraz języczka. Chrapanie może się również pojawiać jako efekt skrzywionej przegrody nosowej. Występuje też okresowo przy infekcjach górnych dróg oddechowych. W każdej sytuacji udaje się chrapanie zniwelować.
Jakie sposoby okazują się nieskuteczne?
Nie możemy się łudzić, że chrapanie zostanie zwalczone poprzez wybudzanie osoby chrapiącej. Rzeczywiście przestanie chrapać, ale jedynie przez krótką chwilę. Do tego wszyscy domownicy będą niewyspani. Czy wiesz, że osoba chrapiąca może zabierać nawet 2 godziny błogiego snu podczas każdej nocy? By całkowicie zregenerować swój organizm, nie możemy sobie na to pozwolić.
Nie pomaga również spanie w pozycji bocznej. To fakt, że chrapiemy najczęściej, śpiąc na plecach, jednak konieczność odbywania snu w jednej pozycji może być niewygodne. Nie do końca się też sprawdzi, bo przecież śpiąc, chrapiący może nieświadomie zmieniać pozycje.
Nie zawsze skuteczne okazują się też różnego rodzaju sposoby na chrapanie, które mają niwelować jedynie objaw. Na rynku dostępne są specjalne opaski zakładane na żuchwę, a nawet suplementy diety. Nie możemy im ufać, a najlepszą strategią okazuje się jednak wybranie się z tym problemem do specjalisty.
Jak skutecznie zwalczyć chrapanie?
Należy wybrać się do lekarza, który zaleci odpowiednią terapię czy zabieg, który zniweluje przyczynę, a nie tylko sam objaw chrapania. Łatwo go znaleźć, wpisując hasło typu „leczenie chrapania”, by szybko uporać się z problemem.
Nie ma wątpliwości, że celem całkowitego pozbycia się chrapania, najbardziej skuteczne okazują się zabiegi chirurgiczne. Niektóre wykonywane są przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego i nie wymagają specjalnej rekonwalescencji. Mowa tu o zabiegu, którego celem jest wszczepienie specjalnych implantów, których zadaniem jest usztywnienie podniebienia i redukowanie wibracji tkanek gardłowych. W niektórych przypadkach skuteczny okazuje się też zabieg prostujący przegrodę nosową. Pamiętajmy, że należy leczyć przyczynę chrapania, a nie tylko dokuczliwe objawy.
No comments so far.
Be first to leave comment below.