Żylaki, czyli przewlekła niewydolność krążenia kończyn dolnych, nie są niestety jedynie problemem estetycznym. Mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta, jeśli nie zostaną poddane odpowiedniemu leczeniu przez specjalistę.
Diagnostyka
W celu postawienia prawidłowej diagnozy przeprowadza się próby czynnościowe Trendelenburga, Perthesa i Pratta oraz termografię ciekłokrystaliczną. Często wykonuje się również badanie Dopplerowskie USG, które pozwala ocenić drożność żył i wykrywa zakrzepicę. Do innych badań należą: flebografia, warikografia, flebodynamometria i letyzmografia, jednak wykonuje się je tylko w uzasadnionych przypadkach z uwagi na ich wysoką inwazyjność.
Leczenie
W początkowym stadium choroby można jeszcze załagodzić jej objawy, stosując odpowiednie środki farmakologiczne. Lekarze zalecają przyjmowanie leków z diosminą, hesperydyną, witaminą C itp., Poprawiają one krążenie i uszczelniają naczynia krwionośne, co pozwala zmniejszyć ból i obrzęki nóg. Stosuje się też odpowiednie pończochy uciskowe i gimnastykę. Niestety, nawet długotrwałe stosowanie tych środków, nie usunie żylaków. Skuteczny jest jedynie zabieg chirurgiczny. Jeszcze do niedawna wykonywano w tym celu operacje, które – jako metody wysoko inwazyjne, zawsze wiązały się z pewnym ryzykiem dla pacjenta (np. komplikacje po znieczuleniu ogólnym, krwotok). Na szczęście medycyna idzie naprzód i wynaleziono lepsze rozwiązania. Najważniejsze informacje dotyczące leczenia żylaków można znaleźć w wielu publikacjach książkowych, również w Internecie.
Nowoczesne metody stosowane w klinikach
W wielu klinikach w całym kraju wykorzystuje się obecnie nowoczesne metody leczenia żylaków, które są małoinwazyjne i bezpieczne dla pacjenta. Pomimo faktu odpłatności, coraz więcej pacjentów wybiera ten właśnie sposób leczenia, szczególnie osoby starsze, które nie kwalifikują się do operacji chirurgicznej. Leczenie żylaków w tourmedica.pl odbywa się wyłącznie nowoczesnymi metodami, które polegają na pozbyciu się chorej żyły poprzez zamknięcie jej światła. Najbardziej popularna jest metoda skleroterapii (obliteracji), polegająca na wstrzyknięciu do żyły środka chemicznego. Często wybierany jest też kriostripping, w którym do martwicy żyły dochodzi poprzez jej zamrożenie, EVLT (usuwanie chorych żył za pomocą lasera) oraz SVS, EVRF.
Dzięki stosowaniu nowoczesnych metod, po zabiegu, na nogach pacjenta nie pozostają brzydkie blizny, ani przebarwienia, a komplikacje i nawroty choroby zdarzają się niezwykle rzadko. Można więc śmiało powiedzieć, że żylaki nie stanowią już takiego problemu, jak dawniej.
No comments so far.
Be first to leave comment below.