Choroba wrzodowa – przyczyny, objawy i leczenie Choroba wrzodowa – przyczyny, objawy i leczenie
Choroba wrzodowa wymaga lekarskiej konsultacji, ponieważ nieleczona może prowadzić do powikłań, a nawet powodować konieczność natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Ból lub dyskomfort w nadbrzuszu powinny... Choroba wrzodowa – przyczyny, objawy i leczenie

Choroba wrzodowa wymaga lekarskiej konsultacji, ponieważ nieleczona może prowadzić do powikłań, a nawet powodować konieczność natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Ból lub dyskomfort w nadbrzuszu powinny każdego skłonić do wizyty u lekarza.

Helicobacter pylori – podstępna bakteria

Według danych, które są publikowane na temat choroby wrzodowej, Helicobacter pylori stanowi przyczynę aż 75-90% zachorowań. Jest to specyficzna gram-ujemna bakteria, której mechanizm obronny umożliwia przetrwanie w kwaśnym środowisku żołądka. Na dodatek produkuje toksyny, które niszczą komórki błony śluzowej, wywołując stan zapalny. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową – np. poprzez korzystanie z tych samych naczyń.

Inne przyczyny występowania wrzodów

Przyjmowanie niektórych leków powoduje niekiedy występowanie skutków ubocznych. Za przyczynę powstawania wrzodów uznaje się stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Oznacza to, że należy ograniczyć zażywanie leków przeciwbólowych, które są powszechnie dostępne i wykorzystywane w łagodzeniu bólów różnego pochodzenia. Ryzyko wrzodów zwiększa przyjmowanie ibuprofenu, naproksenu, ketoprofenu, ale również aspiryny. Nie bez znaczenia są czynniki genetyczne i tryb życia. Prawdopodobieństwo, że wrzód żołądka pojawi się u osoby palącej, często pijącej alkohol, kawę i stosującej regularnie ostre przyprawy jest większe niż w przypadku osoby prowadzącej zrównoważony tryb życia. Stres sprzyja rozwojowi schorzenia.

Objawy wrzodów  żołądka i dwunastnicy

Chorobie wrzodowej nie zawsze towarzyszą dolegliwości, ale większość pacjentów zgłasza się jednak do lekarza z dyskomfortem w nadbrzuszu i bólem określanym jako piekący. Dolegliwości występują w nocy lub rano, gdy żołądek jest pusty, a także mogą uprzykrzać życie 1-3 godzin po posiłku. Przykre przypadłości zmniejszają się po zjedzeniu małej przekąski. Warto zajrzeć na stronę www.nospa.pl/06_article_czym_jest_choroba_wrzodowa.html, aby dowiedzieć, jakie sygnały wysyłane przez organizm świadczą o chorobie wrzodowej i jak sobie z nią radzić.

Diagnostyka

Często występujący ból brzucha wymaga konsultacji lekarskiej. Należy przeprowadzić test na obecność Helicobacter pylori. Można wykonać badanie z krwi lub kału, ale najwygodniejszą i nieinwazyjną metodą jest test oddechowy. W ten sposób dowiemy się, co stanowi przyczynę dolegliwości, ale chorobę wrzodową potwierdza się przede wszystkim przez gastroskopię, w czasie której możliwe jest pobranie wycinka błony śluzowej żołądka do dalszej diagnostyki.

Metody leczenia wrzodów

Gdy za chorobę wrzodową odpowiada Helicobacter pylori, podstawę leczenia stanowi wyeliminowanie bakterii przy pomocy antybiotyków. Stosuje się również leki ograniczające wydzielanie kwasu żołądkowego. Bez względu na podłoże choroby należy wykluczyć papierosy, alkohol, kawę, a także wyeliminować pokarmy, po spożyciu których dolegliwości się nasilają. W przypadku powikłań niezbędna jest interwencja chirurga, dlatego podczas leczenia należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza.

No comments so far.

Be first to leave comment below.