Jak dbać o serce? Jak dbać o serce?
Serce jest najważniejszym narządem w naszym organizmie. Obecnie obserwuje się ciągły wzrost zachorowania na serce oraz inne choroby kardiologiczne. Trudno uniknąć problemów z sercem,... Jak dbać o serce?

Serce jest najważniejszym narządem w naszym organizmie. Obecnie obserwuje się ciągły wzrost zachorowania na serce oraz inne choroby kardiologiczne. Trudno uniknąć problemów z sercem, jeśli mamy nieadekwatnie ustaloną dietę, bądź też, jeśli nie dbamy o nie prawidłowo. W jaki sposób dbać o serce? Jak starać się o niego zadbać w jak najlepszym stopniu? Serce ma bardzo wielu wrogów, co sprawia, że musimy wiedzieć w jaki sposób skutecznie z nimi walczyć. Naszemu sercu szkodzi bardzo wiele istotnych czynników. Przede wszystkim jest to podwyższone stężenie cholesterolu we krwi, otyłość czy też nadciśnienie tętnicze. Dodatkowo niekorzystnie oddziałuje na nasze serce dieta obfitująca w tłuszcze nasycone, a także palenie tytoniu i mała aktywność fizyczna. Co więcej istnieją również tak zwane czynniki niemodyfikowalne, które także czasem mogą być negatywnym czynnikiem dla naszego serca, najczęściej są to wiek, płeć męska, predyspozycja rodzinna.

Niebezpieczeństwo w postaci nadciśnienia

Nadciśnienie tętnicze jest niezwykle groźne dla naszego serca, zaś współcześnie jest chorobą bardzo rozpowszechnioną i można ją uznać niemalże za kluczową plagę współczesnej cywilizacji. Na ogół ujawnia się ona po czterdziestym roku życia i daje charakterystyczne objawy. Są to na ogół poranne bóle głowy, niepokój, zaczerwienienie twarzy, szum w uszach, ogólne osłabienie i złe samopoczucie. Najczęściej schorzenie to stwierdzane jest podczas typowych badań w gabinecie lekarskim. Nadciśnienie nie daje nam charakterystycznych objawów, albowiem nie boli i nie utrudnia nam codziennego funkcjonowania. Jednakże nieleczone może okazać się bardzo niebezpieczne. Nadciśnieniu sprzyja wiele czynników i może to być nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, a także zbyt mała aktywność fizyczna. Dodatkowo nadciśnieniu może sprzyjać stres, jaki odczuwamy każdego dnia.

Zdrowe serce potrzebuje diety i ruchu

Choroby serca często wywołane są nadwagą, otyłością i niezdrowym trybem życia. Z całą pewnością niewłaściwa dieta, czyli ta bogata w tłuszcze i cukry, a także z małym spożyciem błonnika może być początkiem chorób serca. W naszej diecie powinny więc znaleźć się przede wszystkim warzywa i owoce, aby organizm mógł cieszyć się z dużej ilości witamin i minerałów a przede wszystkim, aby nie był obciążony. Także brak ćwiczeń skutkuje wielką ilością chorób serca, już nie mówiąc o alkoholu i paleniu papierosów. Warto więc żyć zdrowo, zdrowo się odżywiać, uprawiać wybraną dyscyplinę sportową. Dzięki temu zadbamy o zdrowie naszego serca.