Migrena stała się dziś prawdziwą epidemią, ponieważ występuje bardzo powszechnie i dotyka bardzo wielu ludzi na całym świecie. Cierpią na nią głównie kobiety, ale nie omija ona mężczyzn a nawet dzieci. Głównym objawem migreny jest ból głowy, często jednostronny, o charakterze pulsującym. Bardzo często towarzyszą mu nudności, światłowstręt, czy też wrażliwość na zapach a także dźwięk. Bardzo rzadko właściwie rozpoznajemy migrenę, a jeszcze rzadziej podejmujemy się jej leczenia. Jeśli jednak choroba pozostaje nieleczona znacznie pogarsza nasze życie, negatywnie wpływa na sprawność psychiczną, fizyczną i ogólne samopoczucie.
Dlaczego cierpimy na migrenę?
Przyczyn dla których cierpimy na migrenę może być bardzo wiele. Jedną z nich jest aura. Oprócz bólu aura nader często obejmuje także zaburzenia widzenia, a także dużą wrażliwość na bodźce jakie dobiegają do nas z otoczenia. Czasem miewamy napad chęci jedzenia, bądź też zmiany nastroju i samopoczucia. Musimy mieć na uwadze fakt, że skłonność do migren jest tendencją genetyczną. Wyzwolić ją mogą również zmiany hormonalne, ciąża, środki obciążające organizm, alkohol czy też tłuste pokarmy. Wiele osób cierpi na migreny również mając na uwadze ciągły stres jaki towarzyszy nam w codziennym życiu.
Jak sprawdzić, czy mamy do czynienia z migreną?
Jak z każdym innym przedłużającym się, chronicznym bólem, musimy zgłosić się do lekarza. Oczywiście na własną rękę możemy wspomagać się środkami przeciwbólowymi, lecz musimy mieć na uwadze, że długie ich używanie prowadzi do obciążenia wątroby, a co więcej uzależniać. Zgłaszając się do lekarza z bólem głowy, musi on przeprowadzić z nami ścisły i specjalistyczny wywiad. Bóle głowy mogą mieć bardzo różnorodne pochodzenie, dlatego warto sprawdzić czy w czasie ich trwania występują nudności, światłowstręt, czy też wrażliwość na zapach a także dźwięk. Dzięki temu określimy, że jest to po prostu migrena, z którą należy walczyć, aby nie zniszczyła naszej aktywności fizycznej, ani też nie oddziaływała negatywnie na samopoczucie psychiczne. Lekarz prowadzący musi dokładnie ustalić nasilenie się bólu, a także mieć na uwadze, jakie przyczyny najczęściej go wywołują. Dodatkowo należy odpowiednio wybrać leki, które pacjent w zależności od nasilenia schorzenia może przyjmować okazyjnie, w chwili, kiedy pojawi się ból, lub też ciągle. Leczenie migreny jest niezwykle ważną kwestią, ponieważ jest to ból uciążliwy, dokuczliwy, który można znacznie ograniczyć całe nasze życie.
Jarek
06/02/2017 #1 AuthorZawsze miałem problemy z migraną…