Kiedy udać się do lekarza z bólem kręgosłupa? Kiedy udać się do lekarza z bólem kręgosłupa?
Ból pleców jest jednym z rodzajów bólu, które występują najczęściej, niezależnie od wieku czy rodzaju działalności. Jego przyczyn jest wiele, a w niektórych sytuacjach... Kiedy udać się do lekarza z bólem kręgosłupa?

Ból pleców jest jednym z rodzajów bólu, które występują najczęściej, niezależnie od wieku czy rodzaju działalności. Jego przyczyn jest wiele, a w niektórych sytuacjach ból pleców może sygnalizować poważną chorobę kręgosłupa. Najczęstszą przyczyną bólu pleców w naszych czasach jest siedzący, mało aktywny tryb życia. Bólu kręgosłupa nie wolno lekceważyć, a leczenia pleców nie warto odkładać na później, gdyż im wcześniej zostanie wykryty problem, tym łatwiej jest go wyleczyć i szybko wrócić do pełni zdrowia.

Kręgosłup – jak zapobiec bólowi pleców?

Systematyczne ćwiczenia, wygodne łóżko i zminimalizowanie ilości stresu w życiu pozytywnie wpływa na ogólny stan Twojego zdrowia, a w szczególności kręgosłupa. Poświęć kilkanaście minut w ciągu dnia na nadzwyczaj prosty i jednocześnie skuteczny streching, który odpręża wszystkie mięśnie i każdy odcinek Twojego kręgosłupa. Ale czy to całkowicie wystarczy aby mieć pewność, że Twoje plecy są zdrowe? Lekarze-ortopedzi zalecają regularne badania kręgosłupa zaczynając nawet od bardzo młodego wieku. Często przyczyną chorób przewlekłych związanych z układem ruchu jest zaniedbanie problemu w wieku dziecięcym.

Diagnoza kręgosłupa i rehabilitacja fizjoterapeutyczna

Nie zawsze podczas pierwszej wizyty u ortopedy jest możliwość ustalenia przyczyny bólu i zdiagnozowania choroby, dlatego można oczekiwać skierowania na takie badania jak rezonans magnetyczny, tomografię komputerową oraz badanie rentgenowskie. Gdy diagnoza kręgosłupa wykazuje problemy poważniejsze niż te, które możesz rozwiązać samodzielnie, warto się zdecydować na rehabilitację kręgosłupa, która jest prowadzona pod kontrolą fizjoterapeuty.

Po otrzymaniu diagnozy kręgosłupa, lekarz-ortopeda wypisuje skierowanie na kurs rehabilitacji. Plan rehabilitacji kręgosłupa jest ustalany podczas pierwszej wizyty konsultacyjnej u fizjoterapeuty. Rehabilitacja kręgosłupa może trwać nawet kilka miesięcy, ale nie trzeba się martwić. Większość rehabilitacji są refundowane z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), dzięki czemu one są dostępne dla każdego posiadającego ubezpieczenie. W zakres zabiegów fizjoterapeutycznych wchodzą masaże lecznicze na plecy lub na całe ciało, specjalne ćwiczenia wznacniające i rozciągające, które powinne być wykonywane pod nadzorem specjalisty, gdyż niepoprawne ich wykonanie może spowodować więcej krzywdy niż korzyści dla pacjenta.

Bólu pleców nie wolno lekceważyć

Twoja praca zawiera dużo wysiłku fizycznego czy pracujesz przy biurku, ćwiczysz czy spędzasz czas wolny przed telewizorem, niezależnie od Twojego trybu życia, warto przynajmniej raz do roku zapisać się na okresowe badanie stanu Twojego kręgosłupa u lekarza-ortopedy. Nie warto zwlekać i lekceważyć ból aż stanie się on nieznośny, bo w takim przypadku leczenie Twoich pleców może wymagać znacznie więcej niż rehabilitacji fizjoterapeutycznej czy kompleksu ćwiczeń. Jeśli nie masz dużo czasu na czekanie w kolejce lub stresują Cię wizyty u lekarza, dobrym rozwiązaniem jest wybór placówki prywatnej, gdzie nie czekasz w kolejkach, a miła atmosfera i przyjazna obsługa minimalizują wszelki stres.

No comments so far.

Be first to leave comment below.