Kiedy bezsenność przeradza się w chorobę Kiedy bezsenność przeradza się w chorobę
Leczenie chorób psychosomatycznych jest trudne i długotrwałe. Tymczasem właśnie za taką może uchodzić bezsenność. Noce, w których do zaśnięcia nie starcza nam baranów na... Kiedy bezsenność przeradza się w chorobę

Leczenie chorób psychosomatycznych jest trudne i długotrwałe. Tymczasem właśnie za taką może uchodzić bezsenność. Noce, w których do zaśnięcia nie starcza nam baranów na łące mogą być jednym wielki koszmarem, który odbija się nie tylko na konkretnym dniu, ale także na całym otoczeniu, rodzinie i normalnym funkcjonowaniu. Kiedy z normalnego braku snu robi się problem i czas, by pójść z tym do specjalisty?

Skąd się bierze bezsenność?

Bezsenność to stan zaburzeń prawidłowego snu, a więc niezdolność do wypoczynku. Może być spowodowana wieloma czynnikami, choć najczęściej wynika ze stresu, dużego zaangażowania emocjonalnego, z sytuacji konfliktowych, przemęczenia czy powikłań chorób dotykających psychikę. Kiedy bezsenność staje się chorobą? Podobnie jak ból, przyjmuje się, że przewlekła bezsenność, trwająca dłużej niż trzy tygodnie, kwalifikuje się jako schorzenie i musi być poddawana leczeniu.

Czym charakteryzuje się bezsenność?

Choroba bezsenności nie musi wiązać się tylko z całkowicie nieprzespaną nocą. To przede wszystkim problemy z zasypianiem, ale nie tylko. To także regularne budzenie się i niemożność ponownego zaśnięcia. To również sen zbyt krótki, zbyt płytki, aby wejść w fazę odpoczynku lub kłopoty z utrzymaniem ciągłości snu. Jest to więc szerokie zjawisko, które może dotykać coraz większą liczbę osób.

Kiedy mam iść do lekarza?

Jeśli okres zaburzonego snu trwa już ponad trzy tygodnie, należy zgłosić się do specjalisty. Wówczas lekarz zbada nas pod różnymi kątami i wyda zalecenia co do dalszego leczenia. Jeśli nie jesteśmy pewni czy rzeczywiście mamy problem ze snem, warto odpowiedzieć na kilka pytań i sprawdzić jak duży stopnień naszych dolegliwości pokrywa się z bezsennością. Ważne jest jak często budzimy się zmęczeni oraz czy utrata snu wpływa na nastrój oraz wydajność w trakcie dnia.

Terapie na bezsenność to dość powszechna praktyka, dlatego nie zwlekaj i jeśli na kilka z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco lub znalazłeś swoje objawy wśród wymienionych to znak, że najwyższy już czas wybrać się do specjalisty.

No comments so far.

Be first to leave comment below.